Krypta v obci Klášter Hradiště nad Jizerou

V centru obce Klášter Hradiště n. J. je trvale zpřístupněna unikátní zachovalá část někdejšího středověkého cisterciáckého kláštera - klášterní krypta.

Klášter byl založen v polovině 12. století řádem cisterciáků a v průběhu dějin došlo k několika radikálním změnám v jeho využití. V roce 1420 byl zcela zničen husity. V 16. století byl na troskách kláštera vybudován renesanční zámek a kostel Narození Panny Marie. V polovině 19. století přestavěli Valdštejnové zámek na pivovar, který je zde dosud. Přestavby, adaptace a přístavby pokračovaly až do roku 1921, kdy došlo k likvidaci významných klášterních pozůstatků. Z vlastního chrámu zůstal severní vstupní portál, který je jedinečnou ukázkou raně gotického slohu.

Část zbytků klášterních staveb je zazděná ve zdech současných staveb pivovaru, ale nejcennější prostory - krypta a zastřešené torzo presbytáře - se nacházejí stranou výrobních provozů. Celý prostor krypty je dlouhý 28,6 metrů a široký 8 metrů. V roce 1997 prodělala díky značným finančním příspěvkům Obecního úřadu Klášter Hradiště nad Jizerou a Ministerstva kultury zásadní rekonstrukci. Při archeologickém výzkumu byl odkrytý také presbytář kostela, který byl v letech 2003 - 2004 zastřešen. Rovněž byla vybudována lávka, která zpřístupňuje turistům vyhlídkový ochoz na obvodu klášterních budov. Přestože drobné úpravy ještě probíhají, mohou si již nyní návštěvníci udělat představu o unikátnosti památek cisterciáckého kláštera, který kdysi patřil k největším v Čechách.

Návštěvu krypty je nutno domluvit s obecním úřadem, kde jsou k dispozici klíče.

Církevní památky: kláštery, ostatní

Klášter Hradiště nad Jizerou

Klášter Hradiště nad Jizerou, 294 15

Telefon:+420 326 771 159
E-mail:ou@klasterhradiste.cz
Web:www.klasterhradiste.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C