Lesopark Štěpánka

Lesopark Štěpánka je rozsáhlý komplex vegetace, dětských hřišť, sportovních aktivit (volejbal, tenis atd.). V roce 2014 prošel citlivou revitalizací.

Podél toku říčky Klenice byl již v roce 1881 založen krásný a rozlehlý park, pojmenovaný na počest zásnub následníka rakousko-uherského trůnu a příslušníka mladoboleslavské vojenské posádky Rudolfa Habsburského s belgickou princeznou Stephanií jejím jménem - tedy Štěpánka.

Štěpánka svou členistostí a rozmanitostí vytvářela a dosud vytváří prostorové podmínky pro každého. Jak píše boleslavský historik Karel Herčík. "Byly zde zbudovány kamenné mostky přes Klenici, byly vysázeny vzácné dřeviny a v roce 1898 zde zřídili boleslavští sokolové i hudební pavilon, který pamatuje i koncert známé Komochovy kapely z Kolína."

Kdysi tu svou zálibu provozovali členové Střeleckého spolku, na zdejším přírodním kluzišti Bruslařského klubu se hrál lední hokej s míčkem již v roce 1883 a bruslaři tu pořádali opakovaně i známé karnevaly na ledě či závody v rychlobruslení a krasobruslení. Na přelomu 19. a 20. století založili a postupně stále rozšiřovali svůj areál tenisté a později si tu svůj stánek zřídili i odbíjenkáři. Pro mnohé obyvatele je místem procházek a oddychu, pro jiné místem pro sport a aktivní rekreaci.


Revitalizace parku v roce 2014

V rámci revitalizace došlo k celkové opravě pěti mostků přes říčku, které byly i nově vydlážděny. Jeden z nich byl přesunut, aby plnil svou původní funkci. Došlo k úpravě cestiček, instalaci nového veřejného osvětlení, instalaci nového mobiliáře (laviček, odpadkových košů, stojanů na kola a informačních ukazatelů). Nově byl zrekonstruován do původní podoby hudební altán, kde byla opravena střecha, podlaha, zábradlí a elektroinstalace. Nový vzhled dostalo i veřejné WC. 

V nejširším místě říčky bylo nově vybudováno vyhlídkové molo s posezením a byl zde i upraven terén. V části zvané „Veverkov“ vznikla naučná stezka pro děti, která je vede po stanovištích, kde plní různé úkoly a seznamují se s životem zvířátek v lese. Na konci na ně čeká obří socha veverky a potom si mohou odpočinout v malém dřevěném altánku.

Pro sportovní vyžití lesoparku bylo nově vybudováno disk golfové hřiště, původní dětské hřiště bylo vybaveno posilovacími stroji a další dětské hřiště bylo doplněno o nový herní prvek velké prolézačky dřevěné lodi. Na několika místech byly instalovány informace o původní i současné historii parku.


Mladá Boleslav

Mladá Boleslav, 293 01

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Sobota 22.1.den 2 / 6°Cnoc -3 / 1°C
 
oblačno až zataženo
Neděle 23.1.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 24.1.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C