Drábské světničky

Tajemným názvem Drábské světničky je označována bývalá skalní pevnost nacházející se v západní části Českého ráje v Příhrazských skalách. Spatříte tu zbytky středověkého hradu, unikátní, do skal vytesané „světničky“ a jako na dlani se před vámi rozprostře malebná krajina Pojizeří.
Oblast, kde se Drábské světničky nalézají, byla osídlena již v mladší době kamenné, opevněné sídlo zde bylo zbudováno ve 13. století. Drábské světničky měly zpočátku převážně obrannou funkci – z tohoto místa byla střežena část důležité pojizerské stezky. Ve 14. století byl na sedmi pískovcových blocích na okraji rozsáhlé skalní plošiny se starším pravěkým a raně středověkým osídlením postaven dřevěný hrad, jehož maketu můžete vidět v Muzeu města Mnichovo Hradiště. Původní dřevěné stavby byly propojeny mosty, schodišti a ochozy, do dnešní doby se pak dochovaly do skal vytesané místnosti a chodby.
 
V dobách husitských válek byl celý komplex obnoven a doplněn o další obytné prostory, modlitebnou, věznici a strážnici. Po bitvě u Lipan byla lokalita opuštěna a stavby chátraly. Pro svoji obrannou funkci byly ale světničky i nadále vyhledávaným útočištěm, například v době třicetileté či druhé světové války.

Zajímavost

V současné době patří Drábské světničky mezi nejnavštěvovanější místa v Českém ráji, který byl v roce 2005 zařazen na prestižní seznam Globálních geoparků UNESCO. Jedním z důvodů oblíbenosti je zajisté i dechberoucí výhled – pod vámi se rozprostírá krajina kolem řeky Jizery, ale zahlédnete například i hrad Bezděz nebo pohoří Krkonoše.


Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště, 295 01

Telefon:+420 326 776 739
E-mail:infocentrum@klubmh.cz
Web:www.mnhradiste.cz

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Neděle 22.5.den 19 / 23°Cnoc 8 / 12°C
 
oblačno
Pondělí 23.5.den 22 / 26°Cnoc 7 / 11°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 24.5.den 18 / 22°Cnoc 10 / 14°C