Cyklovýlet po technických stopách Rakovnicka

Vydejte se po stopách staré železnice, poznejte kouzlo dráhy Kolešovka, navštívit můžete i její muzeum v Kněževsi, nebo velké muzeum kolejových vozidel v Lužné. Na oběd či exkurzi do pivovaru se můžete zastavit v Krušovicích a cestou zpět do Rakovníka v muzeu amerických historických automobilů.

Od nádraží v Rakovníku se vydáte po cyklostezce směrem proti proudu Rakovnického potoka, značené jako cyklotrasa č. 351, EV4, GW Berounka-Střela. Dorazíte do Senomat, kde odbočíte po cyklotrase č. 8165 směrem do Přílep, kde navážete trasou 8166 a dostanete se do obce Kolešovice. Pokud si vhodně naplánujete datum svého cyklovýletu, tak můžete na tamní železniční trati z Kolešovic do Krupé (lidově nazývané též "Kolešovka") spatřit historický parní vlak, jehož jízdy pravidelně pořádá Klub historie kolejové dopravy Praha (KHKD). Kromě parních jízd a provozu této trati KHKD postupně buduje železniční muzeum v obci Kněževes, která je další štací tohoto cyklovýletu. 

Po prohlídce muzea pokračujte dále po značené cyklotrase č. 8168 přes Chrášťany, Lišany až do Lužné, kde se nachází tentokráte železniční muzeum kolejových vozidel Českých drah, největší muzeum tohoto druhu ve Středních Čechách. 

Svůj výlet si můžete dále zpestřit zajížďkou do sousedních Krušovic, kde se můžete zastavit na jídlo či si vychutnat exkurzi v tamním pivovaru. Nezapomeňte, že na kole se smí jezdit pouze za střízlivého stavu, a tak si případné zakoupené kousky schovejte do batohu a vychutnejte si je až doma po návratu z výletu. 

Cestu z Krušovic zpět do Rakovníka si obohaťte projížďkou příjemnou přírodou okolo vrchů Louštín, napojte se na cyklotrasu č. 0102, která Vás povede opět přes Lužnou, kde tentokráte můžete kromě železničního muzea navštívit zajímavé muzeum amerických automobilů, a dále až do Rakovníka (opět k Rakovnickému potoku), odkud již jistě trefíte na konec výletu k rakovnickému nádraží. Na závěr Vašeho výletu, než se vypravíte domů, si můžete vychutnat atmosféru historického centra města Rakovník, prohlídnout si Husovo náměstí a občerstvit se v některém z místních podniků.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 24 / 28°Cnoc 9 / 13°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 11.8.den 25 / 29°Cnoc 11 / 15°C
 
oblačno
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C