Naučná stezka Kolem Votic za poznáním

Nová naučná stezka vznikla na trase v okolí Votic. Trasa stezky začíná a končí na náměstí ve Voticích a během procházky se podíváte do osad Lysá, ke kapli sv. Vojtěcha, pokračovat budete přes Mysletice, Hory, Hostišov a Polský vrch zpět do Votic.

Během procházky se dozvíte něco o fauně a flóře České Sibiře, historii, pověstech i o slavných osobnostech, kterým náš kraj učaroval. Nezapomeneme ani na zábavné a poučné úkoly pro děti, aby se ani ony během procházky nenudily. Malé návštěvníky provází stezkou skřítek Votísek. Kromě informací o zajímavých místech regionu je součástí každého panelu úkol, a to nejen pro děti.

Z parkoviště u votického Penny Marketu se vydáme směrem k novému autobusovému nádraží kolem kostela sv. Václava ven z města (směrem na Jankov). Za mostem přejdeme rovně silnici a pokračujeme mezi domy mírným stoupáním po louce, odkud se nám otevírá východní pohled na město Votice.

Odtud pokračujeme po úzké cestě lemované vegetací rovně až do osady Lysá. Z návsi pokračujeme po úzké asfaltové cestě mezi domky do mírného kopce. Na konci osady na křižovatce odbočíme doprava a pokračujeme nad osadou Amerika po červené turistické značce až na vrchol Větrov s poutní kaplí sv. Vojtěcha.

Odtud vede stezka klesáním po lesní cestě a dále na náves po červené turistické značce do osady Mysletice.. Za vesnicí stezka pokračuje dále po červené turistické značce úvozní cestou, která nás dovede do osady Hory, kde přejdeme silnici a pokračujeme směrem k lesu.

Dále jdeme po červené turistické značce. V lese trasa opouští turistickou značku a pokračuje po úzké asfaltové silničce, která se stáčí doprava a hned doleva po hrázi rybníka k podchodu, kterým projdeme pod silnicí E 55 z Prahy do Českých Budějovic do osady Hostišov.

Z místní návsi se vydáme po asfaltové silnici s minimálním provozem do mírného kopce směrem na Votice. Na Polském (šibeničním) vrchu se nám otevře nádherný výhled na celé město a na přírodní park Džbány Žebrák.

Od kapličky a zastavení na Polském vrchu pokračujeme dolů k městu k františkánského klášteru ve Voticích a odtud již zbývá jen několik málo kroků zpátky na náměstí ve Voticích, odkud jsme na procházku vyrazili.

Vycházkový okruh Kolem Votic za poznáním je osm kilometrů dlouhý a má celkem devět zastavení. Trasa vede nenáročným terénem a je příjemnou tříhodinovou procházkou.

Jednotlivé panely naučné stezky vás postupně seznámí s tím, co kolem roste a létá, navštívíte poutní vrch Větrov s kaplí sv. Vojtěcha a dozvíte se, proč se zdejšímu kraji říká Česká Sibiř. Naučná stezka vás seznámí i s významnými osobnostmi Voticka, šibeničním vrchem, majestátním votických javorem a dalšími zajímavostmi regionu.


Votice

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 24 / 28°Cnoc 9 / 13°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 11.8.den 25 / 29°Cnoc 11 / 15°C
 
oblačno
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C