Pěšky kolem Kouřimi

Když se rozhlédnete v Kouřimi na historickém Mírovém náměstí pěkně dokola, budete mít pocit, jako byste se ocitli ve starých časech. Malebná tvář poklidného stavebního vývoje zdejších měšťanských domů zaujala i filmaře, kteří zde natáčeli populární seriál „Bylo nás pět“. Není to ale jen atmosféra přelomu 19. a 20. století, zažijete zde i krásně dochované připomínky středověku – třeba raně gotické opevnění s baštami a Pražskou bránou nebo dominantní kostel sv. Štěpána ze stejné doby s netradičně zavěšenými zvony srdcem vzhůru, které se rozeznívají šlapáním na pedály. Ale vlastně se tady můžete přenést dějinami ještě dál, do areálu někdejšího hradiště Stará Kouřim poblíž dnešního města. Slovanský kmen Zličanů zde v 8.–10. století vytvořil jedno z nejmocnějších opevněných sídel u nás.

Poblíž náměstí v Zásmukách se nachází zámek, který od třicetileté války až do roku 1948 vlastnili Šternberkové. Později zde byly vojenské sklady, a proto po navrácení objektu v restituci potomkům původních vlastníků probíhá jeho postupná oprava. V zámku je zatím přístupná historická expozice a sklepení středověké tvrze, můžete se také projít přilehlým parkem s krásnou barokní grottou, vykládanou mozaikou z lávové strusky. Scenérii historického jádra dokresluje novorománský kostel Nanebevzetí Panny Marie z let 1900–1903 a v parčíku stojící romantická trafostanice z roku 1914. Zdejší důležitou památkou je i někdejší barokní klášter františkánů, který dnes slouží k pořádání různých kulturních a společenských akcí. Vznikl na konci 17. století spolu s konventním kostelem, klášterní zahradou a hřbitovem.

Z náměstí vás povede žlutá turistická značka, která u železniční stanice zahýbá vlevo a směřuje podél bažantnice.

Přijdete do Vlčího dolu, kudy teče Výrovka neboli Vavřinecký potok. Hned u rozcestí se přes ni klene krásný barokní most na čtyřech kamenných obloucích. Údolím s občasnými skalními věžemi půjdete až do Toušic. Kousek před vsí spatříte další, ještě větší kamenný most přes Výrovku z poloviny 17. století. Pod ním řeka bouřlivě padá přes Toušické prahy, soustavu skalních stupňů a skluzů. Kousek za návsí přestoupíte na modrou značku a budete pokračovat přes pole a kolem bývalého rybníka Strašík, jehož hráz protrhla povodeň v roce 2013.

Na okraji Kouřimi se znovu přidává žlutá značka. Vpravo po ní se můžete vydat na naučnou stezku Stará Kouřim, která vás provede kolem slovanského hradiště, vlevo pokračujte do centra města. Všechno důležité se dozvíte v Muzeu Kouřimska, které sídlí ve Staré radnici, a když budete unaveni z prohlídky památek, proklouzněte u kostela uličkou do parku Na Hradbách. Čeká vás klidné posezení v romantickém prostředí zeleně a prastarých hradebních zdí.


Kouřim

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 24 / 28°Cnoc 9 / 13°C
 
polojasno až zataženo
Čtvrtek 11.8.den 24 / 28°Cnoc 10 / 14°C
 
polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 23 / 27°Cnoc 10 / 14°C