Pěšky do Koněpruských jeskyní

Češi mají rádi jeskyně a hojně je navštěvují už od svého dětství. Díky své poloze blízko Prahy (cca 20 km) přitahují jejich pozornost zejména vápencové Koněpruské jeskyně. A oprávněně, protože se jedná o nejdelší jeskynní systém v Čechách se třemi patry a délkou přes dva kilometry. Patří do oblasti Českého krasu, krajiny plné malebných zákoutí, rozeklaných skal a jeskyní, která začíná hned na okraji hlavního města. Byly objeveny v roce 1950 při těžbě vápence v Houbově lomu na jižním svahu vrchu Zlatý kůň a veřejnost si je mohla poprvé prohlédnout o devět let později. Jeskyně vznikly činností vod, které prosakovaly vápencovým masívem a vytvořily v něm soustavu dómů a spojovacích chodeb. Na mnoha místech se voda postarala také o úchvatnou výzdobu těchto podzemních prostor.

Vyjdete od vlakové zastávky v Srbsku a na cestu se můžete posilnit na druhém břehu Berounky v pivovaru v kempu. Žlutá turistická značka vás povede po silničce přes osadu Koda kolem stejnojmenné studánky a kousek nad Kodskými kaskádami. Dalším stoupáním po lesní stezce se dostanete na náhorní plošinu se silnicí, která vás přivede do Tobolky. Za vsí odbočíte na polní cestu, která míří až ke Koněpruským jeskyním – když narazíte na silnici, můžete si její zátočiny zkrátit tím, že půjdete rovně po neznačeném polním úseku a dostanete se na parkoviště u jeskyní. Prohlídkový okruh měří 620 m a při teplotě necelých 11 °C se můžete těšit na rozmanité typy výzdoby od jednotlivých krápníků přes jejich útvary, náteky, záclonky až po celé sintropády. K té nejstarší a nejzajímavější patří tzv. koněpruské růžice s obsahem opálu, které zblízka spatříte v Proškově dómu. K vidění je také sbírka různých kosterních nálezů a rekonstrukce tajné penězokazecké dílny, která zde byla v provozu v 15. století.

Další zajímavá místa v nejbližším okolí spojuje naučná stezka Zlatý kůň, která vede od východu z jeskyně přes vrchol Zlatého koně a opuštěnými lomy zpět na parkoviště u jeskyní. Prochází i kolem naleziště zkamenělin v lomu pod jeskyněmi, kde můžete v suti nějakou zkamenělinu najít.

Žlutá značka pokračuje lesem nad velkým lomem Čertovy schody ke skalnímu masívu Jelínkův most a k Axamitově bráně, mohutnému pozůstatku vstupní části bývalé jeskyně. Pak stezka klesá k Havlíčkovu mlýnu, chvíli vede po silnici, potom prudce stoupá do sedla pod Koukolovou horou (471 m) a stejně rychle padá dolů do Popovic, rodiště slavného malíře Jana Preislera.


Srbsko

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 14.8.den 25 / 29°Cnoc 15 / 19°C
 
přeháňky nebo bouřky
Pondělí 15.8.den 28 / 32°Cnoc 16 / 20°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 16.8.den 30 / 34°Cnoc 17 / 21°C