Z Davle za zlatými doly Jílového u Prahy

Jílové u Prahy je od nepaměti spojené se zlatem. Rýžovalo se tu už za Přemyslovců v 10. a 11. století, a když začala hlubinná těžba, vznikla také hornická osada. Ve 14. století se už věhlas tohoto zdroje bohatství rozšířil po celé Evropě a Karel IV. Jílové potvrdil jako královské město. S přestávkami se v této lokalitě dolovalo až do roku 1968 a vše o její zlaté historii se můžete dozvědět v Regionálním muzeu. Najdete ho na náměstí v budově zvané Mince, kde kdysi sídlil horní úřad. Kromě zajímavého poznání si odtud můžete odnést i praktickou zkušenost s rýžováním zlata. Doplňkem muzejní expozice je naučná stezka Jílovské zlaté doly, která vede okolím města v délce asi 5 km a seznámí vás přímo s místy, kde se zlato těžilo. Štola Sv. Josefa je dokonce přístupná veřejnosti.


Z vlakové zastávky v Davli půjdete s červenou značkou po proudu Vltavy. Městys kdysi býval důležitým vorařským místem a v okolí se těžilo zlato. Cesta po chvíli zahne do údolí Zahořanského potoka, kde stojí proslulý Maškův mlýn, založený již na počátku 17. století. Při procházce Zahořanským údolím nahlédnete do historie trampingu, neboť tu jedna trampská osada střídá druhou – Orlík, Varta, Tahiti, Albatros, Na Ostrůvku, Hawai. Vznikaly převážně ve dvacátých a třicátých letech, a osada Albatros je dokonce považována za kolébku trampského sportování. V roce 1927 tu trampové uspořádali svoji první olympiádu.

Na rozcestí Zahořanský důl – Oborská lávka zahnete vpravo s červenou značkou. Směřuje do malé vesničky Obora, která dostala jméno podle zdejší obory, založené již v roce 1419. Na rozcestí u Bohulib, které rovněž prosluly těžbou zlata na Kozí hůrce, se dejte vlevo po žluté. Budete stoupat lesní stezkou na vrch U Obrázku (446 m) a dál mezi poli a pastvinami zlehka sestoupíte do Jílového u Prahy.

Prohlédněte si památkově chráněné historické centrum města, kde kromě zmíněného muzea stojí i hodnotná budova radnice a kostel sv. Vojtěcha, původně románský a dnes v podobě, kterou získal při přestavbě v polovině 19. století. Vydejte se Hornickou ulicí po zeleně značené naučné stezce a v polích u křížku se přidá i červená naučná stezka Jílovské vyhlídky. Přivede vás k ocelové rozhledně Pepř na stejnojmenném vrchu (448 m). Z plošiny ve výšce 18 m se nabízí hezký výhled na povltavskou krajinu. Zelená naučná stezka vás provede vsí Studené a na rozcestí vás svěří žluté turistické značce. Přes vyhlídku U Dvou křížů přijdete ke Včelnímu Hrádku, což býval zámek, postavený v 18. století na místě původní tvrze. Sídlo ale bylo vzhledem k žalostnému stavu v roce 1990 zbouráno, dochovaly se pouze zbytky hospodářských staveb. Po žluté se přes osadu Na Hrádku dostanete až k vlaku.


Jílové u Prahy

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 9.12.den -1 / 3°Cnoc -6 / -2°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 10.12.den -1 / 3°Cnoc -3 / 1°C
 
sněžení
Neděle 11.12.den -3 / 1°Cnoc -4 / 0°C