Přechod Hřeben z Mníšku pod Brdy

Když se řekne Brdy, skoro každý si vybaví hornatinu jihozápadně od Prahy. Brdy jsou turistický pojem, navíc po zrušení vojenské oblasti zde mohou návštěvníci spatřit mnoho dříve nepřístupných míst. Součástí Brd jsou i nejsou Hřebeny. Jak je to možné? Zkrátka čistě podle oka, geograficky, se Brdy i Hřebeny zdají být jednou vrchovinou. Z hlediska geomorfologie, tedy z hlediska utváření zemského povrchu, jsou to ale ve skutečnosti vrchoviny dvě. Hřebeny se fakticky zvedají již za pražskou částí Zbraslav, ale jejich hlavní hřeben začíná nad Mníškem pod Brdy. Mimochodem, název tohoto města dokládá tu zmíněnou brdskou nálepku, kterou Hřebeny většinou dostávají.


Pojďme tedy přispět k osvětě a dostat Hřebeny trochu více do povědomí. Vzhledem k délce této trasy je dobře možné, že Hřebeny si mnoho výletníků skutečně dobře zapamatuje. Mníšek pod Brdy má dobré autobusové spojení, takže můžete vyrazit z náměstí F. X. Svobody. Ještě předtím si ale prohlédněte jeho dominantu, barokní kostel sv. Václava s padesátimetrovou věží v novorománském stylu a obrazy slavných malířů Petra Brandla a Karla Škréty. Druhým architektonickým skvostem je zdejší čtyřkřídlý zámek se třemi nárožními věžemi. Někdejší malý hrad a pozdější barokní tvrz nechal v 17. století Servác Engel z Engelsflussu přestavět na výstavné šlechtické sídlo. Můžete si v něm prohlédnout prostory připomínající svým vybavením život posledních majitelů, příslušníků rodu Kastů.

Žlutá značka vede mezi Zámeckým a Prostředním rybníkem po úzké asfaltce přes Stříbrnou Lhotu a pak vlevo do Kytína. Na návsi můžete ochutnat pivo, které se tu vaří, a dál pokračujte po zelené značce. Vystoupáte o nějakých 130 výškových metrů na rozcestí Na Soudném, kde se již napojíte na hřebenovou cestu. Vede lesem prakticky stále rovně. Jakmile trochu klesnete, ocitnete se u studánky Bílý kámen a kousek nad sebou budete mít areál bývalé protiletadlové raketové základny, známé jako Klondajk. Vznikla v osmdesátých letech a zdejší útvar byl vyzbrojen raketami dlouhého doletu.

U vrchu Stožec (605 m) se dáte po asfaltce, která zajišťuje přístup právě ke Klondajku, a budete pokračovat na druhou stranu, stále rovně až na rozcestí Jelení palouky. Cesta se zde stáčí doleva, překonává silnici a ještě několikrát zahne, než stanete na nejvyšším místě Hřebenů, kterým je 660 m vysoký Studený vrch. Přesněji řečeno, ještě o 16 m výš je vyhlídková plošina, která byla otevřena na zdejší trigonometrické věži. S červenou a žlutou značkou sejděte do Hostomic. Po náročném pochodu zde můžete otestovat produkci dalšího lokálního minipivovaru, který sídlí v původním objektu z roku 1857.


Mníšek pod Brdy

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 9.12.den -1 / 3°Cnoc -6 / -2°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 10.12.den -1 / 3°Cnoc -3 / 1°C
 
sněžení
Neděle 11.12.den -3 / 1°Cnoc -4 / 0°C