Cesta začíná v Nymburce. Z hlavního nádraží půjdete po modré turistické značce přes náměstí Přemyslovců, kde se nachází lavička s dřevěnou sochou „Posezení s Bohumilem Hrabalem“. Při procházce historickým centrem královského města s dominantním gotickým kostelem sv. Jiljí poznáte, že Nymburk zasluhuje samostatný pěší výlet. Ale to až jindy, nyní pokračujte z náměstí směrem k vodě, kde u Kamenného mostu použijte přívoz na druhý břeh Labe. Po několika metrech dorazíte k posezení U Tří koček a Hrabalově vile a následně ulicí Zálabskou a Pražskou k pivovaru, kde se vaří slavné Postřižinské pivo. Hrabal zde žil v letech 1919–1947, což připomíná pamětní deska ve výšce, kam čůrají psi, jak si spisovatel přál. Při vstupu do areálu nejdříve navštivte vrátnici, která je umístěna na levé straně od vchodu do pivovaru. Na dotaz, zda se smíte podívat na Hrabalovu pamětní desku, vás vpustí.
Zamíříte opět k Labi na červenou značku, která vás povede podél řeky, mezi poli a lesy a po lávce přes říčku Výrovku do vsi Písty. Hned za ní se v borovicovém lese nachází unikátní přírodní památka Písečný přesyp – dosud pohyblivá duna, která tu vznikla ve čtvrtohorách. Projdete lesem a před vámi se otevře rozlehlá hladina pískovny nazývané jezero Sadská. Koupel v průzračné vodě může osvěžit před dalším úsekem. Stále se držte červené značky, která je zde úsekem poutní cesty Blaník–Říp. Přivede vás na malebný hřbitůvek v Hradištku, kde je Bohumil Hrabal pohřbený spolu se svou ženou Pipsi, matkou Maryškou, nevlastním otcem Francinem, bratrem Slávkem a slavným strýcem Pepinem.
Po červené se kerským lesem dostanete až na hlavní „avenue“ Betonka ke Svatojosefskému minerálnímu prameni. Zde můžete se značkou odbočit, zajít si asi kilometr k Hrabalově chatě a vrátit se, nebo pokračujte přímo rovně Betonkou k proslulé restauraci Hájenka. Nabízejí zde kančí, které si můžete vybrat buď se šípkovou, nebo se zelím, stejně jako v době, kdy se o totéž hádali zdejší myslivci. Výlet do Kerska končí asi o kilometr dál na zastávce autobusu u hlavní silnice.