Bazilika sv. Václava Stará Boleslav

Bazilika sv. Václava a kostel sv. Klimenta ve Staré Boleslavi patří k nejvýznamnějším církevním památkám ve Středočeském kraji.

Už na základní škole se dozvídáme, že se ve Staré Boleslavi dovršil spor dvou bratrů, knížete Václava a knížete Boleslava. Legenda praví, že zde Boleslav, posléze zvaný Ukrutný, nechal svého staršího sourozence zavraždit. Později svatořečený Václav se stal patronem národa a symbolem české státnosti. Tragická událost zapříčinila, že se Stará Boleslav stala nejstarším poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí, kterou od konce 16. století plnohodnotně doplnily masové mariánské poutě navázané na Palladium.. Dalším velmi důležitým mezníkem bylo založení kapituly  po roce 1039. Ta měla pečovat o poutní místo spojené s šířením svatováclavské úcty a později také ochraňovat milostný mariánský obraz – reliéf Panny Marie s Ježíškem známý jako Palladium země české. Ten měla podle jedné legendy nechat kněžna Ludmila zhotovit ze zlaté sošky pohanské modly Krosiny a tento reliéf darovala svému vnukovi Václavovi. Reliéf je považován za mimořádný symbol ochrany českých zemí a dodnes je uložen ve staroboleslavském kostele Nanebevzetí Panny Marie. V 70. letech 17. století pro posílení mariánského kultu zřídili jezuité s finanční podporou šlechtických rodů tzv. Svatou cestu z Prahy do Staré Boleslavi se 44 výklenkovými kapličkami s výjevy ze života sv. Václava a s vyobrazeními známých mariánských poutních míst. Ani v současné době zájem o Palladium staroboleslavské neupadl – každoročně konaná Národní svatováclavská pouť k uctění památky předního českého patrona je toho důkazem.

Kostel sv. Václava založil český kníže Břetislav I. údajně na místě, kde od počátku 10. století stál kostelík sv. Kosmy a Damiána, u jehož dveří byl podle legendy v roce 935 zavražděn kníže Václav, pozdější světec a patron Země české. Kostel sv. Václava byl dostavěn v roce 1046, ale už ve 12. století došlo k jeho přestavbě na trojlodní románskou baziliku, která se přes gotické a další úpravy dochovala do současnosti. V kryptě z 11. století se nad údajným původním hrobem sv. Václava nachází náhrobek z roku 1657. Interiér kostela je převážně barokní, mezi sochařskou výzdobou vyniká sousoší z dílny nejvýznamnějšího českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, které znázorňuje zavraždění knížete Václava.

Pravidelné každoroční poutě:

Národní svatováclavská pouť

Pouť Nanebevzetí Panny Marie

pouť sv. Kosmy a Damiána

Mše svatá:

Bazilika sv. Václava je z důvodu rekonstrukce uzavřena. Slavnostní otevření proběhne 28. 9. 2021.

Pro aktuální informace doporučujeme sledovat webové stránky www.staraboleslav.com
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Maxe Švabinského, Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, 250 01

Telefon:+420 312 313 312
GSM:+420 728 663 654
E-mail:infocentrum@staraboleslav.com
Web:www.staraboleslav.com

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C