Pěšky z Kácova na Český Šternberk

Hrad Český Šternberk má neuvěřitelnou historii v tom, že ho dnes vlastní stejný rod, který ho v polovině 13. století založil – Sternbergové. Mohutný raně gotický hrad shlíží hrdě na řeku Sázavu, protože jeho zachovalá velkolepost přečkala staletí. Stále můžete obdivovat rozlehlé sídlo, které je chloubou tehdejšího opevňovacího stavitelství, stejně jako honosné interiéry, odrážející stav po raně barokních úpravách. Prohlídková trasa vás zavede do bohatě vybavených a štuky zdobených reprezentačních pokojů, z nichž vyniká úchvatný Rytířský sál. Za pozornost stojí také barokní kaple sv. Šebestiána s rokokovým oltářem.

Výlet začíná v Kácově, oblíbeném vodáckém letovisku. Zdejší dominantou je jednoduchý barokní zámek, jehož podoba podle představ velkovévodkyně Anny Marie Toskánské, jedné z nejvýznamnějších a nejbohatších dam své doby, pochází z let 1727–1733. V zámku je obvykle k vidění expozice historických radiopřijímačů a historie Kácovska, ale v současné době zde probíhá rekonstrukce. Poblíž zámku na břehu Sázavy stojí proslulý kácovský pivovar s hospodou, jejíž zahrádka nabízí výhled na řeku s jezem. Tradice výroby piva v Kácově sahá až do 15. století, její nové dějiny se začaly psát v roce 2002.

Červená značka vás provede celým Kácovem, přejdete státní silnici a po zpevněné cestě dojdete až ke sportovně-rekreačnímu areálu s hotelem a chatkami. Dál budete pokračovat lesní stezkou a přes pole do Pelíškova Mostu. Kdysi tu dřevěný most stával, jak název osady napovídá, ale povodeň ho strhla již v roce 1845. Místo znají hlavně vodáci, kteří zde zdolávají jez a zastavují u místního kiosku U Čerta.

Značka vede po stezce lesem a mezi loukami kolem osady Mazourov a dál po levém břehu Sázavy do Soběšína. Pokud se chcete občerstvit, můžete přejít po ocelovém mostě, postaveném po válce z materiálu amerických ženistů, na druhý břeh do vsi, kde je hospoda. Za pozornost stojí také původně románský kostel sv. Michaela archanděla. Značená cesta do Šternberka zůstává na levém břehu, ale značka brzy zahne vlevo proti proudu přitékající Blanice. V závěru půjdete nad údolím Brtnického potoka kolem barokní sochy sv. Vendelína, až dorazíte k objektu Hladomorny, což byla předsunutá bašta, která kdysi chránila právě jižní přístupovou cestu k hradu. Dnes je volně přístupná a nabízí zajímavý výhled do údolí Sázavy a částečně na samotný hrad. Malebný Český Šternberk v hlubokém sázavském údolí už je co by kamenem dohodil.


Český Šternberk

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Pátek 25.11.den 5 / 9°Cnoc 0 / 4°C
 
přeháňky
Sobota 26.11.den 6 / 10°Cnoc 1 / 5°C
 
oblačno až zataženo
Neděle 27.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C