Z Týnce nad Sázavou až na zámek Vrchotovy Janovice na kole

Romantický zámek ve Vrchotových Janovicích nezapře, že býval vodní tvrzí. Dodnes si uchoval sevřený charakter, je obklopen příkopem a vstupuje se do něj branou ve středověkém stylu. Stávající novogotickou podobu mu vtiskly úpravy v 19. století. Zámek v současnosti patří pod správu Národního muzea, které tu zřídilo jedinečnou expozici českého zvonařství se sbírkou asi 150 historických zvonů. Zdejší největší hvězdou je však osobnost baronky Sidonie Nádherné, která sem dříve lákala přední literáty, výtvarníky, politiky a filozofy. Vzdělanou a kultivovanou šlechtičnu navštěvoval a obdivoval například Karl Kraus, Rainer Maria Rilke, Adolf Loos nebo Max Švabinský. Kouzlo takové společnosti dnes přitahuje pozornost i zahraničních turistů. Zajímavá je rovněž expozice o české společnosti v 19. století, která dokonale navozuje atmosféru doby našich nedávných předků.

Začíná se v Týnci nad Sázavou, který je důležitým vodáckým letoviskem na „Zlaté řece“. Velkou atrakci představuje zdejší hrad, který založili Přemyslovci. Měl velké štěstí v dobách, kdy jiná opevněná sídla obvykle chátrala – na konci 18. století prošel opravou, neboť Anna Marie z Vrtby se rozhodla ho využívat jako letní sídlo. Má tedy dochovanou rotundu, vysokou hranolovou věž a novější palác, v němž dnes sídlí městské muzeum. Znáte nějakou hradní věž, která byla prohlášena za přírodní památku? Tady se to stalo, a to kvůli kolonii netopýrů, která v létě obývá její podkroví.

Nejprve pojedete se značením mezinárodní cyklotrasy Greenway P-W neboli Praha–Vídeň a bude vás čekat souvislé stoupání Benešovskou vrchovinou. Od stezky se odchýlíte v Tloskově, kde za rybníkem zahnete vpravo kolem mohutného zámku s novobarokním průčelím. Po silnici přijedete zvlněnou krajinou do Nové Živohoště na břehu vodní nádrže Slapy. Jedná se o vyhlášené prázdninové středisko s bohatým rekreačním zázemím a písečnými plážemi, které přímo vybízejí k vodním hrátkám.

Vracejte se stejnou cestou zpět a na křižovatce odbočte s Vltavskou cyklotrasou vpravo na Nahoruby. Přivede vás do Radíče s jednopatrovým barokním zámkem, jehož čtyři křídla uzavírají krásné arkádové nádvoří. Součástí areálu je také rozlehlý barokní dvůr s několika hospodářskými budovami. Po silnici pokračujte do Osečan a dál stoupejte s cyklotrasou č. 8132 pod rozhlednu Drahoušek. Za Prosenickou Lhotou vás čeká oblast plná rybníků a od Sedlečka závěrečný výšlap s cyklotrasou č. 0095 do Šebáňovic.

Již jen o malý kousek dál leží Vrchotovy Janovice. Čeká vás příjemná prohlídka zdejšího zámku, ale nezapomeňte zavítat také do přilehlého krajinářského parku. Mírně se zvedá na úpatí kopce Větrák, protéká jím potok s několika rybníčky, palouky lemují mohutné stromy a nechybějí průhledy na zámek nebo romantická zátiší. Díky harmonii, kráse a příběhům, které ukrývá, patří k místům s neuvěřitelně podmanivou atmosférou.


Vrchotovy Janovice

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Úterý 9.8.den 25 / 29°Cnoc 11 / 15°C
 
polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 25 / 29°Cnoc 10 / 14°C
 
Čtvrtek 11.8.den / °Cnoc / °C