Cyklovýlet ze Slaného do Nového Strašecí přes Třebíz

Na jméno malé obce nedaleko Slaného si určitě vzpomenete, pokud jste dávali pozor ve škole. Pocházel odtud totiž spisovatel, kněz a buditel Václav Beneš Třebízský (1849–1884), jehož tvorba bývá občas přirovnávána ke stylu Aloise Jiráska. Narodil se ve stavení čp. 19, kde jej připomíná malá expozice a pamětní deska. Na pískovcové skále nad domem stojí od roku 1892 pomník slavného rodáka. Zdejším lákadlem je také Národopisné muzeum, které zahrnuje několik památkově chráněných staveb, dokládajících tradiční uspořádání české návsi. Jeho základ tvoří Cífkův statek s barokním štítem a klenutou bránou (čp. 1), barokní kostelík sv. Martina, kaplička s kašnou, Šubrtův statek, ševcovna, výměnkářská chalupa i Třebízského rodný dům. V interiérech si můžete prohlédnout historické ukázky způsobu bydlení venkovské rodiny a zemědělské nebo řemeslnické nástroje.

Začněte v někdejším královském městě Slaném, které svým historickým dědictvím láká k delší prohlídce. Památkově chráněné centrum se rozkládá kolem Masarykova náměstí, kam můžete vjet Velvarskou branou z 15. století. Nachází se tu celá řada pamětihodností – piaristická kolej, kde nyní sídlí Vlastivědné muzeum, stará radnice, gotický kostel sv. Gotharda, bývalá synagoga v maurském stylu nebo klášter bosých karmelitánů s kostelem Nejsvětější Trojice. Poblíž můžete zdolat Slánskou horu, nejjižnější pozůstatek vulkanické činnosti v Českém středohoří. Od vlakového nádraží se vydejte severně po cyklotrase č. 8255. Na křižovatce v Třebízské ulici se buďto dejte doprava na prohlídku historického centra, nebo se dejte vlevo a pokračujte v cyklovýletu po cyklotrase č. 202. Při výjezdu z města pojedete přes Lidický Dvůr, kde pojedete kolem gotického kostela sv. Jakuba Většího, který nemá věž, a dál přes Královice do Neprobylic se středověkou tvrzí.

Prohlédněte si Třebíz a pokračujte do Zichovce. Zde uvidíte repliku prehistorického kamenného kruhu, tzv. kromlech, a na cestu se můžete posilnit v místním pivovaru. Neznačená silnice vás přivede do Bílichova, odkud sledujte modrou turistickou značku. Za Velkým Bílichovským rybníkem se dáte vpravo po lesní cestě, která nakonec klesá do Srbče. Ve vsi uvidíte další zajímavý kostel sv. Jakuba Většího s gotickými prvky. Silnice stoupá k božím mukám, kde se napojíte na cestu se žlutou turistickou značkou. Další zastávkou na kopci je Mšec s trojkřídlým zámkem, v němž sídlí škola. Sjedete k Červenému rybníku, kde se napojíte na cyklotrasu č. 8192 a přes Lodenici se dostanete do Mšeckých Žehrovic. U rybníčku tu mají dřevěnou plastiku slavné hlavy keltského heroje. Její zmenšený opukový originál se našel v nedaleké pískovně v roce 1945.

Po cyklotrase č. 8192 dojedete do Nového Strašecí. Pokud budete mít čas, určitě si prohlédněte střed města. Při ulici Aloise Jiráska bývalo malé židovské ghetto, z něhož zbyla někdejší klasicistní synagoga. Po válce stavbu koupila Církev československá husitská a zřídila tu svůj sbor. Zdejší muzeum vás seznámí s tajemnou historií zdejšího keltského osídlení. Po prohlédnutí města završíte svůj výlet pokračováním na západní okraj města, kde se nachází vlakové nádraží. Pokud by Vám zbýval ještě čas, za návštěvu určitě stojí nedaleká rozhledna Mackova Hora.

Nové Strašecí

Web:https://mapy.cz/s/mosunojabo

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
 
Neděle 4.12.den / °Cnoc / °C