Cyklovýlet z Čelákovic na zámek Stránov až do Mladé Boleslavi

Do hlubokého údolí Strenického potoka, pravobřežního přítoku Jizery, shlíží z vysokého skalnatého ostrohu pohádkový zámek Stránov. Jeho předchůdcem byl již od 15. století gotický hrad, který byl za vlastnictví rodu Slavatů přestavěn na renesanční zámek. Jeho novorenesanční podobu, kterou můžete obdivovat, vytvořil v letech 1890–1894 slavný architekt Josef Schulz, mj. autor Národního muzea v Praze. Pro současnost je také důležité, že v roce 1917 se majitelem zámku stal ředitel Škodových závodů Josef Šimonek, který byl za zásluhy o rozvoj průmyslu povýšen do baronského stavu. Zámek byl v restitucích vrácen jeho potomkům, kteří jej postupně obnovují. Stejně tak se starají na Kokořínsku o zámek v Lobči a o hrad Houska. Stránovu se k jeho tajuplné atmosféře postupně vrací i romantický nádech, který sem již ve dvacátých letech minulého století poprvé přilákal filmaře.

Od vlakové zastávky v Čelákovicích můžete využít žlutou turistickou značku, která vede do centra města. Významnou architektonickou dominantou náměstí 5. května je novobarokní budova radnice z roku 1911. Pokračujte k rameni Labe, kde stojí bývalá středověká tvrz. Dnes v ní sídlí Městské muzeum, které vám v několika expozicích představí bohatou historii zdejší oblasti i samotného středověkého objektu.

Se značením cyklotrasy č. 0041 zdoláte lávku přes Labe a poté další přes jeho slepé rameno zvané Grádo. Pojedete po silničce lesem ke krásné barokní kapličce sv. Václava se dvěma sochami andělů, které stojí na někdejší hranici brandýského a lyského panství. Na rozcestí Karlov se cesta stáčí severním směrem. Za Dvorci minete mokřad Hladoměř, nově vybudovanou soustavu tůní namístě někdejšího rybníka. Ze Staré Lysé vede trasa po silnici na Čihadla, kde stojí krásná barokní kaple sv. Simeona, kterou nechal postavit hrabě František Antonín Špork, majitel panství v Lysé nad Labem. Za Předměřicemi nad Jizerou podjedete dálnici a v Kochánkách se napojíte na cyklotrasu č. 17 Greenway Jizera. Podél řeky se dostanete do Benátek nad Jizerou s malebným historickým centrem na vysokém návrší. Vévodí mu renesančně-barokní zámek, kde sídlí muzeum připomínající mj. zdejší působení astronoma Tychona Braha. Přes Dražice se zříceninou hradu a Horky nad Jizerou s barokním zámkem přijedete pod monumentální železniční viadukt z roku 1924. Od něj už je vpravo nad údolím vidět zámek Stránov v Jizerním Vtelnu. Můžete si prohlédnout jeho interiéry nebo vystoupat na věž, která se dochovala z původního hradu a nabízí nádhernou vyhlídku do kraje. Třeba budete mít štěstí i na nějakou z mnoha kulturních akcí, které zde pořádají. Poté se vraťte k Jizeře, která vám spolehlivě ukáže cestu do Mladé Boleslavi, na jejíž prohlídku si někdy vyčleňte celý den.


Čelákovice

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Úterý 9.8.den 25 / 29°Cnoc 11 / 15°C
 
polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 25 / 29°Cnoc 10 / 14°C
 
Čtvrtek 11.8.den / °Cnoc / °C