Na kole z Neratovic do Benátek nad Jizerou

Na vysokém návrší nad řekou je rozloženo malebné historické centrum Benátek nad Jizerou. Dominuje mu renesančně-barokní zámek, který stojí na místě bývalého cyriackého kláštera. Jeho posledním pozůstatkem je sousední kostel Narození Panny Marie ze 14. století s barokní věží. Zámecké prostory dnes využívá městský úřad a sídlí zde také dvě muzea. Jedno z nich bude určitě lákadlem pro děti – najdou zde největší sbírku historických hraček u nás a výstavu věnovanou stavebnici Merkur. Městské muzeum zase uvítá zájemce o historii; kromě jiného připomíná zdejší působení Tychona Braha. Slavný dánský astronom měl na zámku observatoř, kterou mu nechal zřídit císař Rudolf II., a prováděl zde různá měření a pozorování. Na konci 16. století tu chtěl vybudovat hvězdárnu, ale dílo se nezdařilo. Benátky se jí dočkaly až v roce 1980, kdy vyrostla nad svahem v Mělnické ulici.

Z Neratovic se vydejte přes železniční most a s modrou značkou na rozcestí v Mlékojedech, kde si vás převezme cyklotrasa č. 8259. Pojedete kolem pískovny, která je ideálním místem pro osvěžující koupel, a dál do Tišic a do Všetat. Můžete si zde prohlédnout hasičské muzeum Florián, ale zcela výjimečný zážitek si odnesete z Památníku Jana Palacha. Netradiční objekt vznikl přebudováním domu, odkud Palach pocházel, a jeho expozice pomocí autentických předmětů a dokumentárního filmu osvětluje studentův hrdinný čin.

Po cyklotrase se vydejte na cestu topolovou alejí mezi poli do Čečelic, kde najdete zajímavý dům z roku 1912 s bustami národních buditelů (čp. 24). Dál vás povedou cyklotrasy č. 8241, 8162 a 8145 přes les do Horního Slivna s novorománským kostelem sv. Martina, do Dolního Slivna a do Hřivna. Následuje úsek po cyklotrase č. 8202, která vás po silnici přivede do Benátek nad Jizerou.

Kromě zámku nad viničnými svahy si prohlédněte také Husovo náměstí, lemované několika pozdně barokními domy s podloubími. Uprostřed prostranství stojí barokní kaple Svaté rodiny. Určitě vás zaujme také expresivní fasáda někdejšího Okresního domu s poštou, který vznikl v letech 1926–1928 podle návrhu Jiřího Krohy. Slavný architekt a všestranný umělec zde má nyní svou pamětní síň. Moře v našich Benátkách nehledejte, ale pokud se budete chtít svlažit, dobře poslouží koupaliště v ulici U Stadionu. Z města vás vyvede cyklotrasa č. 8149, s níž vystoupáte na Benátecký vrch a dosáhnete cíle v Milovicích. Dříve zde býval vojenský újezd s letištěm a množstvím kasáren, který využívala sovětská armáda, ale dnes se jedná o rychle se rozvíjející město se spoustou zajímavostí pro návštěvníky. Pojedete kolem pastevní rezervace divokých koní a s dětmi si najděte dostatek času prozkoumat zábavní park Mirakulum s obřím hradem a dalšími vzrušujícími atrakcemi. Odtud se dvoukilometrovou úzkokolejkou dostanete do Tankodromu, tematického parku se střelnicemi, offroadovými tratěmi a expozicemi vojenské techniky.


Benátky nad Jizerou

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 9.12.den -1 / 3°Cnoc -6 / -2°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 10.12.den -1 / 3°Cnoc -3 / 1°C
 
sněžení
Neděle 11.12.den -3 / 1°Cnoc -4 / 0°C