Na kole z Kolína na Český Šternberk

Hrad Český Šternberk má neuvěřitelnou historii v tom, že ho dnes vlastní stejný rod, který ho v polovině 13. založil – Sternbergové. Mohutné raně gotické sídlo shlíží hrdě na řeku Sázavu, protože jeho zachovalá velkolepost přečkala staletí. Stále můžete obdivovat rozlehlý hradní areál, který je chloubou tehdejšího opevňovacího stavitelství, stejně jako honosné interiéry, odrážející stav po raně barokních úpravách. Prohlídková trasa vás zavede do bohatě vybavených a štuky zdobených reprezentačních pokojů, z nichž vyniká úchvatný Rytířský sál. Za pozornost stojí také barokní kaple sv. Šebestiána s rokokovým oltářem.

Výlet začíná v Kolíně, který sám nabízí úchvatné zážitky, ale těm se budeme věnovat jindy. Od vlakového nádraží vás cyklotrasa č. 0106 vyvede Kutnohorským Předměstím do Hlubokého Dolu, kde uhnete vpravo na Ratbořský okruh. V Polepech minete pivovar Svatý Ján, kde bohužel není výčep, a vydáte se vlevo po cestě s různými druhy povrchu, která vede nad údolíčkem Polepky neboli Chotouchovského potoka. Ze silnice za Pašinkou uvidíte nádherný kamenný viadukt s železniční tratí.

Zanedlouho přijedete do Ratboře, kde zanechal silný otisk svého umění Jan Kotěra. Zakladatel české architektonické moderny tu v letech 1911–1913 vystavěl zámecké sídlo pro cukrovarnickou rodinu Mandelíků a takřka souběžně pro ni renovoval i nedaleký starý zámek z 18. století. V novém zámku můžete navštívit restauraci, nebo se dokonce ubytovat – poznat zdejší genius loci za to stojí. Pokračujte po neznačené silnici do Solopysk, odkud vás cyklotrasa č. 1 nasměruje do Zásmuk.

Poblíž náměstí se nachází zámek, který od třicetileté války až do roku 1948 vlastnili Šternberkové. Později zde byly vojenské sklady, a proto po navrácení objektu v restituci potomkům původních vlastníků probíhá jeho postupná oprava. V zámku je zatím přístupná historická expozice a sklepení středověké tvrze, můžete se také projít přilehlým parkem s krásnou barokní grottou, vykládanou mozaikou z lávové strusky. Zdejší důležitou památkou je i někdejší barokní klášter františkánů, který dnes slouží k pořádání různých kulturních a společenských akcí.

Cyklotrasa č. 0120 vás spolehlivě dovede do Uhlířských Janovic s malebným náměstím, kterému dominuje barokní kostel sv. Aloise. Za městem už se krajina začne „posázavsky“ vlnit, čekají vás trochu náročnější stoupání a příjemné sjezdy. Vystřídáte cyklotrasy č. 0106 (do Mitrova), 0122 (do Zbizub) a 19, z níž se vám již otevře nádherný výhled na majestátní hrad Český Šternberk, zrcadlící se na hladině Sázavy.


Český Šternberk

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Středa 7.12.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno
Čtvrtek 8.12.den 0 / 4°Cnoc -4 / 0°C
 
Pátek 9.12.den / °Cnoc / °C