Z Dobříše na Čapkovu Starou Huť na kole na zpět

Slavného spisovatele a dramatika Karla Čapka určitě znáte jako obyvatele pražských Vinohrad. V polovině dvacátých let si tu nechal od architekta Ladislava Machoně postavit dvojdům, kde žil v těsném sousedství se svým bratrem Josefem. V roce 1935 se oženil s herečkou Olgou Scheinpflugovou a jako svatební dar od přítele a mecenáše Václava Palivce dostali k doživotnímu užívání dům u Staré Huti na Strži, v malebném kraji lesů a rybníků. Empírový dům v někdejším areálu na zpracování železné rudy se stal jejich letním sídlem, které zvelebovali a kde přijímali četné hosty. Dnes se zde nachází památník připomínající život a dílo obou manželů a v podkroví je také samostatná expozice novináře Ferdinanda Peroutky.

Na cestu se vydejte z Dobříše. Můžete si zde prohlédnout rokokový zámek z 18. století, který založili Mansfeldové, jejichž potomkům patří i dnes. Za socialismu byl proslulý jako Domov spisovatelů, kde žili a tvořili vybraní autoři. Uvidíte zámecké pokoje zařízené ve stylu klasicismu a rokoka a k procházce láká nádherná francouzská zahrada, anglický park a minizoo. Na Mírovém náměstí se v barokním Kopáčkově domě nachází Městské muzeum s expozicemi o historii města. Dál se vydejte Rosovickou ulicí, kde se na pravé straně objeví typické průčelí novorománské synagogy z počátku 20. století.

Pojedete po silnici na Rosovice, před nimiž odbočíte vpravo a přes Holšiny se dostanete do Bukové u Příbramě. Kromě rokokového zámečku, kde sídlí domov pro seniory, je zde k vidění Čechova stodola se stálou expozicí inspirovanou Starými pověstmi českými. Děti se nepochybně zabaví i v nedalekém Pičíně, kde jsou zvány k návštěvě kouzelného domu se zahradou, obývaného loutkami skřítků a jiných pohádkových bytostí.

Dál pojedete po silnici mezi rybníky do Kotenčic, pak lesem a netradičně přes dráhu letiště Příbram do Dlouhé Lhoty. Zdejší barokní zámek prošel celkovou rekonstrukcí a nyní se v něm nachází hotel. Za kostelem se dejte vpravo a za obcí se dejte po polní cestě, která míří do Višňové. Možná ji budete znát spíše jako Třešňovou, neboť pod tímto názvem byla hlavním dějištěm televizního seriálu Chalupáři ze sedmdesátých let. Určitě poznáte typickou siluetu kostela i mnohá další místa, kde se natáčelo.

Pokračujte severním směrem přes Ostrov, Obořiště a Svaté Pole a dál mezi rybníky a lesem až k Čapkovu památníku. Můžete také objet naučnou stezku Karla Čapka, mapující místa, která si spisovatel oblíbil a často navštěvoval. Celá oblast byla v minulosti průmyslově a zemědělsky využívána, jsou zde k vidění pozůstatky hamrů, tedy kováren na vodní pohon, mlýnů i dalších technických objektů. Stezka má celkem deset informačních panelů, které vám přiblíží všechny podstatné zajímavosti. Přes Starou Huť potom dojedete zpět do Dobříše.


Dobříš

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Čtvrtek 18.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C
 
bouřky
Pátek 19.8.den 23 / 27°Cnoc 15 / 19°C
 
Sobota 20.8.den / °Cnoc / °C