Pěšky na hrady Žebrák a Točník

Spolu se objevují na pohlednicích, neoddělitelně setrvávají v povědomí většiny z nás a génius Jára Cimrman je uvádí v příručce „Pleteme si“ jako příklad slov, která lidé k stáru nejčastěji zaměňují. Ano, řeč je o Žebráku a Točníku. Při našem výletě si můžete ujasnit, které sídlo je které. Nejprve půjdeme na novější Točník z přelomu 14. a 15. století, který zůstal uceleným hradem s bránou, opevněním, dvěma paláci a zbytky mohutné hranolové věže. Pak přijde na řadu Žebrák, který dnes představuje mezi oběma hrady skrovnějšího příbuzného. Je starší, pánové Zajícové z Valdeka ho založili v polovině 13. století, aby strážil cestu na Křivoklát. A zbylo z něj mnohem méně – dochovala se v podstatě jen vysoká válcová věž, která slouží jako rozhledna, a zbytky menší věže a paláce.

Startuje se z nádraží ve Zdicích, kde je příležitostně otevřeno muzeum Výtopna s exponáty historické železniční a silniční techniky. Modrá turistická značka vede po silnici a přes pole po zpevněné cestě do Knížkovic. Ještě ve vsi začíná stoupání do svahu Plešivce (495 m), které končí v sedle na rozcestí Hřeben, odkud se nabízí daleký výhled do kraje. Poté se zelenou značkou klesnete do údolí k rozcestí V Potocích, odkud vás žlutě značená zpevněná cesta povede pod Plešivcem po proudu Vraního potoka až do Hředlí.

Přejdete ves a začnete šlapat mezi poli a lesem na Zámecký vrch (452 m). Od něj se k jihozápadu táhne dlouhý úzký hřeben, na jehož konci se tyčí hrad Točník. Nechal ho postavit král Václav IV. po požáru, který v roce 1395 poškodil hrad Žebrák. O sto metrů výše tak vzniklo honosnější a pohodlnější sídlo, kde panovník nechal uložit také část královského pokladu. Hrad prošel renesanční přestavbou, ale za třicetileté války byl poničen a zpustl. S jeho zabezpečením a postupnou obnovou se začalo až ve dvacátých letech 20. století. Celý hradní areál si můžete projít sami, nebo s průvodcem.

Když sejdete pod příkrým skalnatým srázem, ocitnete se na zřícenině hradu Žebrák. O slávu předchůdce Točníku se zasloužil také Václav IV., který jej celý přestavěl. Starý a malý hrad ale nakonec potřebám krále nestačil. Osudným mu byl zmíněný požár a další v roce 1532. Poté zde dobrodruzi hledali Václavův poklad, což vedlo ke zborcení zdí starého paláce a hrad se stal zříceninou.

Od hradu vás modrá značka povede do obce Žebrák se zajímavým regionálním muzeem. Nadejdete dálnici a přes Chlustinu se po silnici dostanete do Praskoles. Pokud budete mít čas před odjezdem vlaku a počasí bude nakloněno, určitě si nenechte ujít návštěvu zdejšího přírodního koupaliště – biotopu.


Beroun

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Sobota 13.8.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
oblačno
Neděle 14.8.den 26 / 30°Cnoc 14 / 18°C