Pěšky podél Vltavy Svatojánskými proudy

Hluboké údolí Vltavy se skalnatými srázy jen kousek na jih od Prahy je dodnes jako stvořené pro milovníky romantického putování krajinou. A co teprve kdybyste se tu ocitli před několika desítkami let, kdy tu místo hladiny štěchovické přehrady bylo možné spatřit pověstné Svatojánské proudy. Bouřlivý peřejnatý úsek řeky v délce asi sedm kilometrů byl postrachem pro vory a malé lodě, které tudy kdysi převážely dřevo, kámen či sůl. Když narazily na balvan v řečišti nebo v zákrutách na břeh, počítaly se újmy nejen na plavidle, zboží, ale někdy i na životech. Na ochranu vorařů zde byla roku 1722 postavena socha sv. Jana Nepomuckého, podle něhož získaly proudy své jméno. Za první republiky je začali vyhledávat také vodáci a trampové, kteří si kolem řeky stavěli chatky a později i sruby.

Putování začíná na autobusové zastávce ve Štěchovicích, poblíž soutoku Vltavy se zlatonosnou říčkou Kocábou. Přímo tady začíná naučná stezka Svatojánské proudy, které se budete celou dobu držet. Má celkem 15 zastavení a postupně vám představí zdejší přírodní a historické zajímavosti. Nejprve po levé ruce uvidíte hlavní památku, kostel sv. Jana Nepomuckého. Vede k němu nevšední křížová cesta tvořená kameny z různých obcí farnosti. Kostel byl postaven v letech 1911–1915 podle návrhu architekta Kamila Hilberta a představuje nádhernou ukázku spojení novorománského stylu se secesní výzdobou. Projdete obcí, za níž se stezka přimkne k Vltavě a povede po jejím zalesněném levém břehu. Z rozcestí Nad Přehradou odbočuje vpravo replika vůbec první turistické trasy, kterou Klub českých turistů vyznačil v roce 1889. Po 125 letech byla trasa obnovena a je vyznačena historickou turistickou značkou, která má širší červený prostřední pruh a dva bílé krajní pruhy. Vede lesem přes vrchy k Třebenicím, kam se ale dostanete i podél řeky.

V oblouku, který řeka vytváří po proudu doleva, se nachází známá trampská osada Ztracená naděje neboli Ztracenka. Je jedna z nejstarších, její historie již přesáhla celé století. Mezi zdejší nejzasloužilejší osadníky patřil skladatel Jarka Mottl. Ačkoliv původní zdejší trampské osady převážně zanikly při budování přehrady v letech 1938–1944, později vznikly nové chaty a sruby, a osadní život se tak obnovil.

Naučná stezka se zelenou značkou vás přivede do Nových Třebenic u hráze přehrady Slapy. Právě tady uvidíte na břehu zmíněnou barokní sochu sv. Jana Nepomuckého. Pokud si chcete Vltavu ještě trochu užít, můžete se nalodit na výletní parník a vrátit se do Štěchovic po vodě.


Štěchovice

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

mlha
Úterý 29.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Středa 30.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Čtvrtek 1.12.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C