Pěšky do Starého Kolína

Starý Kolín, jak již jméno napovídá, je předchůdcem toho dnešního velkého Kolína a ve 13. století patřil českému králi. Byl založen na levostranném rameni Labe, které ale bylo později zregulováno a od obce se jeho narovnané koryto vzdálilo. Zbyla jen Černá struha, z níž kdysi vedl pro dopravu dřeva a dřevěného uhlí od Labe ke Kutné Hoře kanál. Vybudoval ho v roce 1575 Kryštof z Gendorfu pro potřeby kutnohorských havířů a dopravu po něm zajišťovaly lodě tažené koňmi. Část kanálu můžete za Starým Kolínem ještě spatřit a ve vsi se dochovala původní vorařská hospoda (Dukelských hrdinů 44).


Výlet začíná v Kolíně, který sám nabízí úchvatné zážitky, ale těm se budeme věnovat jindy. Z vlakového nádraží vás nejprve žlutá a poté i modrá turistická značka provedou Kutnohorským Předměstím. Na rozcestníku se přidržte modré a pokračujte vpravo podél říčky Polepky. Na třech informačních panelech naučné stezky se dozvíte zajímavosti o místní geologii, rostlinstvu a živočišstvu. V malém údolíčku uvidíte skalní věž i čtyřmetrový vodopád.

V Polepech minete pivovar Svatý Ján, kde bohužel není výčep, a vydáte se po cyklotrase Ratbořský okruh do Hlubokého Dolu. Odtud po již neznačené asfaltce zamíříte na Šťáralku. Buďte opatrní při přecházení státní silnice č. 38. Ve Šťáralce se znovu napojíte na žlutou značku, která vás povede téměř 5 km lužními lesy, přes pole a kolem říčky Klejnárky až do Starého Kolína.

Před vsí se opět přidá modrá značka a společně vás dovedou ke zdejší největší památce, kterou je kostel sv. Ondřeje. Vystavěn byl roku 1740 ve stylu barokní gotiky podle návrhu Tomáše Haffeneckera. Později jeho fasádu ozdobily ještě novogotické prvky. Z náměstí, které se tady jmenuje prostě Náměstí, byste se dál po žluté značce dostali k již zmíněné vorařské hospodě, která má podobu z 19. století. Za mostkem přes Černou struhu stojí pěkně dochovaný objekt, původně mědihamr, kde se kdysi rozbíjela měděná ruda. Později byl využíván jako soukenická valcha. Když se však z náměstí vydáte vpravo po cestě na Svatou Kateřinu a po chvíli zahnete znovu vpravo do Hlízovské ulice, přijdete po pár desítkách metrů do minizoo. Na klasickém venkovském statku chovají domácí zvířata, jako koně, lamy, ovce a kozy, ale uvidíte i exotické druhy – klokany, papoušky, velbloudy. Můžete si je pohladit a nakrmit. Stáje a jízdárna nabízejí zájemcům svezení na koni a projížďky kočárem.


Starý Kolín

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

mlha
Úterý 29.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Středa 30.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Čtvrtek 1.12.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C