Okruh Václava Levého u Liběchova

Dnes už by nebylo možné vytvářet tesáním do skal obrovská umělecká díla, navíc v chráněné krajinné oblasti. O to větším unikátem je přírodní galerie pod širým nebem, kterou v minulém století na Kokořínsku ztvárnil sochař Václav Levý (1820–1870).

Václav Levý, původem řezbář a truhlář pocházel z Plzeňska a v roce 1844 vstoupil jako kuchař do služeb Antonína Veitha, pána na liběchovském zámku a mecenáše umění. Zde se postupně jeho sochařskému talentu dostalo náležitého prostoru, a dokonce mu velkostatkář umožnil i další vzdělání na Akademii výtvarných umění v Mnichově. Levý se proslavil výzdobou jeskyně Klácelka v údolí Liběchovky, kterou pokryl romantickými a vlastenecky orientovanými reliéfy, ale na výletě uvidíte i další fantastická díla.

Z železniční stanice Liběchov půjdete Nádražní ulicí a před mostem přes Liběchovku, která zde spěchá ke svému ústí do Labe, se dáte vlevo po modré turistické značce, která zde vytváří Okruh Václava Levého. Zpevněná cesta vás povede mezi poli do lesů, kde po chvíli potkáte první sochařův tvůrčí počin – kapli sv. Máří Magdalény, kterou zde vytesal do osamělého skalního bloku v letech 1840–1845. Kousek dál, když trasa přibere žlutou značku, se nachází Harfenice, umělá jeskyně nazvaná podle dívky s harfou sedící vedle monumentálních reliéfních hlav. Jedná se rovněž o výtvor V. Levého ze stejné doby. Následují skalní reliéfy Sfinga a Had, za nímž se odpojuje žlutá značka.

Modrá značka pokračuje lesem až do vsi Tupadly. Na rozcestí se přidá zelená značka, s níž půjdete vpravo kolem malebné zvoničky z roku 1829. Trasa pokračuje údolím Liběchovky podél jejích mokřadů, které jsou chráněny jako přírodní rezervace. Nakonec potkáte ještě žlutou značku, která rovněž směřuje do Želíz. Ves projdete, a jakmile se žlutá zase oddělí, začnete stoupat. Nejprve mezi domy a poté po pěšině lesem se skalisky. Zanedlouho uvidíte Čertovy hlavy, další velkolepé dílo Levého. Skalní reliéf znázorňující dvě hlavy pekelníků je vysoký přes devět metrů a určitě jste ho již viděli v nějaké filmové pohádce. Dole na rozcestí Pod Čertovými hlavami mohou milovníci Franze Kafky na chvíli sejít z modré značky a za hlavní silnicí si prohlédnout dům čp. 76. Jedná se o někdejší penzion Stüdl, v němž spisovatel v letech 1918–1919 pobýval.

Po modré budete znovu zdolávat zalesněný skalnatý svah, kde vás čeká již zmiňovaná jeskyně Klácelka. Jméno získala po liběchovském knihovníkovi F. M. Klácelovi, jehož bajkou se nechal Levý při práci inspirovat. Prohlédnete si tu také rozměrné reliéfy Jana Žižky nebo Prokopa Holého. Pak sejdete přes státní silnici do Liběchova a okruh dokončíte u zámku, kde se myšlenka na uměleckou galerii ve skalách zrodila.


Liběchov

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C