Procházka do Malešova z Kutné Hory

Malešov se zapsal do historie především slavnou bitvou v roce 1424, kdy zde husitská vojska Jana Žižky rozprášila Pražany. Pamatuje si to i majestátní tvrz z počátku 14. století, která se jako němý svědek zrcadlí na hladině vodní nádrže. Kolem tvrze postupně vzkvétá život, pořádají se tu různé kulturní a kulinářské akce, místní pivovar vaří výborné pivo a ubytovat se můžete v romantickém kempu se středověkými, ale útulnými stany. Za pozornost stojí i blízké muzeum, jehož expozice přibližuje historii městysu a významné malešovské osobnosti.

Na procházku do Malešova se vydejte z Kutné Hory. Od budovy železniční stanice půjdete vlevo do Sokolské ulice, kde se přidáte k červené turistické značce. Provede vás pod gotickým areálem Vlašského dvora, bývalé české královské mincovny, a sady Bedřicha Pacáka pod železniční most. Tento most se klene přes Vrchlici, jejímž malebným údolím půjdete proti proudu. Hned vzápětí vás uvítá skalní reliéf spisovatele Jaroslava Vrchlického, který si tato místa podél řeky zamiloval. Cesta pokračuje pod skalami s výhledem na monumentální chrám sv. Barbory, mistrovské dílo předních královských architektů své doby – Benedikta Rejta, Matěje Rejska a Jana Parléře, které je dnes zapsané na seznamu památek UNESCO.

V Táborské ulici červená značka zdolává most a přechází na levý břeh Vrchlice. V jejím hlubokém zářezu do skal uvidíte několik průzkumných štol, které souvisejí s těžbou stříbra, například štolu Sv. Antonína Paduánského nebo Poličanskou štolu. Dalšími zajímavými objekty jsou pozůstatky několika mlýnů, které většinou vznikly přestavbou starobylých hutí. Patří k nim i další vodní díla jako mostky, brody, náhony a jezy.

Kousek za největším skalním masivem Stěna pod Střelnicí se uprostřed lesa objeví hráz Velkého rybníka. Červená značka se spojí s modrou a vede vysoko nad hladinou podél chatové osady. U rozcestníku se nachází pláž, která láká k vykoupání v čisté vodě. Obě značky jdou pospolu až do Malešova. Po asfaltce projdete mezi chatami, přejdete kamenný klenbový most a mezi poli vystoupáte až na Písečný vrch (356 m). Z něho je již vidět věž barokního kostela sv. Václava v Malešově. Cesta na ústřední Žižkovo náměstí s nedalekou tvrzí, pivovarem a muzeem potrvá již jen pár minut. K železniční stanici se následně dostanete po 700 metrech chůze po hlavní silnici.


Malešov

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Středa 10.5.den 17 / 21°Cnoc 5 / 9°C
 
oblačno
Čtvrtek 11.5.den 17 / 21°Cnoc 8 / 12°C
 
občasný déšť
Pátek 12.5.den 13 / 17°Cnoc 6 / 10°C