Pěšky na Křivoklát

Hrad Křivoklát patří mezi oblíbená místa natáčení historických filmů a pohádek. Jak by také ne, jeho celistvost, zachovalost a zároveň i velikost a krása snadno navozují atmosféru starých královských časů. Velkolepé a rozsáhlé opevněné sídlo tu vzniklo již za vlády Přemysla Otakara II. a o jeho dobudování se zasloužil v 15. století Vladislav Jagellonský. Hrad později utrpěl několika požáry a druhý život mu vdechly teprve po roce 1826 romantické úpravy za vlastnictví Fürstenbergů. Hrad procházel obnovou téměř sto let, a tak dnes můžete při prohlídce obdivovat hradní kapli, Královský a Rytířský sál, knihovnu, muzeum a obrazárnu, monumentální Velkou válcovou věž s loveckými sbírkami, věž Huderku s černou kuchyní a mnoho dalších zajímavostí.

Výlet může začít pěkně pomalu na stanici Nižbor s unikátní nádražní restaurací. Ta vznikla v bývalém dřevěném železničním skladu a nabízí v lokále posezení ve vagonových kupé a venku na nákladových rampách, v salonku starého vagonu i na prosluněném peronu. Tuhle skvělou atmosféru ale zažijete pouze v období letní sezony, většinou od 1. května. Poté zdoláte most přes Berounku a za ním se napojíte na červeně značenou lokální trasu poutní Svatojakubské cesty. Vystoupáte kolem barokního kostela Povýšení sv. Kříže, projdete mezi poli a dál budete putovat po stezce hlubokými křivoklátskými lesy. U Křížového potoka se cesta změní na zpevněnou, což také znamená, že je tudy vedena cyklotrasa. Pořád ale zůstáváte v lese, takže zážitek z krásné přírody je dokonalý. Za hlavní silnicí začíná stoupání pod vrchol Dlouhého hřebene (509 m), zdoláte malé sedlo a z rozcestí Pod Beraníkem budete prudce klesat až do Roztok v zátočině Berounky.

Za mostem přes řeku se dáte po silnici vpravo se žlutou značkou. Po lávce přejdete Rakovnický potok, ostře vystoupáte na vyhlídku Paraplíčko nad soutokem a po stejnojmenné naučné stezce se dostanete až do Křivoklátu. Cestou potkáte krásný pomník Karla Egona II. z Fürstenbergu, postavený v letech 1858–1860. Typický novogotický věžovitý baldachýn obsahuje ve svém středu bustu knížete z bílého mramoru. Pak už se můžete věnovat majestátnímu hradu, který není jen historickým skvostem, ale také živoucím kulturním centrem. Během roku se tu totiž koná stěží uvěřitelné množství akcí, slavností, koncertů, divadelních vystoupení, muzikálů nebo filmových představení, a vy si tak můžete naplánovat návštěvu podle svých představ.


Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C