Pešky na Karlštejn

V naší zemi neexistuje známější hrad než Karlštejn. Kdo na něm nebyl osobně, ten určitě viděl film „Noc na Karlštejně“, muzikálovou komedii na motivy hry Jaroslava Vrchlického o údajném zákazu přítomnosti žen na hradě. Opevněné sídlo založil Karel IV. roku 1348 kvůli uložení královského pokladu, zejména sbírek svatých relikvií a korunovačních klenotů. A svou výjimečnost si hrad ve vnímání lidí uchoval až do současnosti. Stojí na vápencovém ostrohu nad údolím poblíž široké nivy Berounky a jeho budovy se stupňovitě zvedají do výše, od předhradí a purkrabského paláce přes mohutný císařský palác, Mariánskou věž až po majestátní šedesátimetrovou Velkou věž. Po třicetileté válce Karlštejn skoro 250 let chátral, než se roku 1887 začal rekonstruovat podle plánů Friedricha Schmidta a Josefa Mockera.


Ze železniční stanice Černošice půjdete spolu s modrou značkou příznačně Karlštejnskou ulicí. Těsně předtím, než značka zahne doleva na lesní stezku, spatříte nádhernou vilu čp. 282 ve stylu tzv. geometrické moderny. Vznikla v letech 1908–1909 podle návrhu Jana Kotěry, zakladatele české moderní architektury, pro ředitele králodvorských železáren Emila Kratochvíla. Lesem vystoupáte na rozcestí U Památného dubu, kde značka křižuje naučnou stezku Okolím Vonoklas. Při dostatku času se nabízí ji využít a podívat se do přírodní rezervace Krásná stráň a na Karasovu vyhlídku nad údolím Berounky. Jinak pokračujte po modré do Vonoklas, pak chvíli po žluté a od rozcestí Na Kunšově dál po červeně značeném úseku Svatojakubské cesty.

Sestoupíte k terénním nerovnostem na zalesněném ostrohu, které jsou už jen mlhavou připomínkou někdejšího hradu Karlík. O jeho historii se mnoho neví, snad jej nechal Karel IV. vystavět na obranu Karlštejna, ale buď nebyl dostavěn, nebo zanikl velice záhy. Po silnici dojdete do osady Karlické Údolí, odkud se dáte vpravo do příkrého lesního svahu. Ocitnete se v malebné vísce Mořinka, s dvouřadou obdélníkovou návsí s mnoha chráněnými roubenými i zděnými staveními. Pokračujte mezi poli a lesní strží, než se vám na konci první uličky v Karlštejně otevře výhled na majestátní hrad Karla IV.

Můžete si jej prohlédnout v rámci některého ze tří okruhů. Představí vám soukromé a reprezentační prostory a posvátná místa včetně úchvatné kaple sv. Kříže, ústředního hradního prostoru, kde byly uloženy korunovační klenoty. Kaple má zcela ojedinělou původní nástěnnou výzdobu, kterou tvoří soubor 129 deskových obrazů světců a světic od Mistra Theodorika. Na hrad a jeho okolí budete mít skvělý výhled z vrcholku Velké věže. Po skončení prohlídky vás žlutá značka dovede na vlakovou stanici na pravém břehu Berounky.


Karlštejn

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Pondělí 15.8.den 28 / 32°Cnoc 16 / 20°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 16.8.den 28 / 32°Cnoc 15 / 19°C
 
polojasno až zataženo
Středa 17.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C