Naučná stezka Bučický mlýn

Naučná stezka Bučický mlýn vede z Rožďalovic podél říčky Mrliny do lesů nad Bučickým rybníkem.

Nenáročná naučná stezka, celoročně přístupná a je vhodná i pro rodiny s dětmi a seniory. Tématicky je stezka zaměřená na poznávání přírody, historie a farmářského způsobu života v této úrodné části Polabí.

 Počátek stezky je na severovýchodním okraji obce Rožďálovice a konec u rozcestí Nad Bučicí. Délka trasy je jen 2 km a najdete na ní 6 zastávek s informačními panely. Tvůrcem stezky je polabské ČSOP. Trasa vede převážně podél toku říčky Mrlina. Je to malá říčka, jež pramení u osady Příchvoj na Jičínsku a posléze se vlévá v Nymburku do Labe jako jeho pravostranný přítok.

Název dostala stezka pode hlavního bodu - Bučického mlýna. První písemný záznam o mlýně na hrázi Bučického rybníka je doložen z roku 1639. Ví se, že v původním stavu byl mlýn funkční zhruba 300 let a že u mlýna byla i pila. Budova byla celá přestavěna až na začátku 20. století a v nové podobě fungovala do roku 1963. V současné době je mlýn soukromým majetkem a poskytuje krásné ubytování v romantickém vesnickém stylu.

Bučický rybník má tvar půlměsíce a jeho vodní plocha zaujímá 40 ha. Je součástí ptačí oblasti Rožďálovické rybníky. Kromě Mrliny je ze severu napájen náhonem z Libáňského potoka a bezejmenným tokem z nedalekého rybníka Pařízek. Břehy rybníka jsou lemovány lesy a tam kde stromový porost ustupuje rákosím, proto je tady krátká procházka v kteroukoliv roční dobu příjemná.

Rožďalovice

Rožďálovice, Rožďálovice, 289 34

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 6.5.den 17 / 21°Cnoc 7 / 11°C
 
oblačno
Sobota 7.5.den 19 / 23°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Neděle 8.5.den 20 / 24°Cnoc 7 / 11°C