Cyklovýlet z Davle do Sedlčan

Sedlčanský hermelín, známý plísňový sýr, se už nevyrábí v Sedlčanech, ale na Vysočině. Pro připomenutí zdejší téměř sedmdesátileté tradice si ho tu však můžete koupit a stylově posvačit. A pak posilněni vzhůru na prohlídku náměstí T. G. Masaryka s krásnou novorenesanční novou radnicí a starou radnicí, v níž sídlí Městské muzeum. Dozvíte se v něm o historii zdejšího osídlení od pravěku a prohlédnete si různé národopisné sbírky. Za pozornost stojí i expozice věnovaná proslulému rybníkáři Jakubu Krčínovi z Jelčan. Tomu Sedlčany na konci 16. století dokonce patřily a pro jejich zvelebení zde postavil pivovar, mlýn a sádky. Svou pamětní síň tu má i houslový virtuos Josef Suk. Rodák z nedalekých Křečovic totiž ve městě rád pobýval a v osmi letech zde poprvé veřejně vystoupil. Neváhejte se vydat také na obhlídku novogotického zámku Červený Hrádek. Za svou romantickou podobu vděčí objekt slavnému architektovi Janu Kotěrovi a za svou známost natáčení filmu Trhák.

V Davli přejedete Vltavu přes starý ocelový most, který se v šedesátých letech proslavil jako kulisa ve filmu Most u Remagenu. Představoval v něm most přes Rýn, který v březnu 1945 dobyla americká armáda. Po levém břehu přijedete do Štěchovic. Na návrší po levé ruce uvidíte zdejší hlavní památku, kostel sv. Jana Nepomuckého. Vede k němu nevšední křížová cesta tvořená kameny z různých obcí farnosti. Kostel byl postaven v letech 1911–1915 podle návrhu architekta Kamila Hilberta a představuje nádhernou ukázku spojení novorománského stylu se secesní výzdobou.

S cyklotrasou č. 7 pojedete údolím podél zlatonosné řeky Kocáby až na rozcestí Pod Masečínem. Zde se značení trasy odklání doleva a povede vás mezi vršky Středočeské pahorkatiny až do obce Slapy. Nachází se zde novobarokní zámecké sídlo, které ve dvacátých letech 20. století nechala postavit průmyslnická rodina Bondyů. S cyklotrasou pokračujte do Čímu a dál bez značení do Chotilska. Mají zde muzeum, které představuje historii osídlení oblasti kolem Vltavy. Pokud ale povezete děti, potáhne je to spíš do zábavního parku TEPfactor, kde si společně můžete vyzkoušet českou variantu Pevnosti Boyard.

V Lipí se přidržte cyklotrasy č. 301, která míří vzhůru do Prostřední Lhoty. Zdejší čtyřpatrový barokní špýchar dokládá skvělou tradici místního stavitelství, a navíc nabízí zajímavé expozice. Za Mokrskem a Čelinou leží Cholín, kde po mostě přejedete přehradu. V Křepenicích nepřehlédněte tvrz s renesanční sgrafitovou výzdobou, kterou si v 16. století nechal vystavět zmiňovaný Jakub Krčín. Dál je situace se značením trochu složitější, ale každopádně sledujte směr na Nalžovice, Kňovice a Příčovy. Závěrečný úsek do Sedlčan obstará cyklotrasa č. 8133. Pokud zde budete trávit večer, můžete se vydat na Cihelný vrch na okraji města a navštívit místní hvězdárnu Josefa Sadila.


Sedlčany

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky
Sobota 26.11.den 6 / 10°Cnoc 1 / 5°C
 
oblačno až zataženo
Neděle 27.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C