Na kole podbrdskou krajinou Příbramska

Název podbrdského městečka odkazuje k hoře Třemšín (827 m), na níž se nacházejí nepatrné stopy hradu zničeného husity v roce 1424. Rožmitál nabízí návštěvníkům množství historických zajímavostí. Na břehu rozlehlého rybníka stojí krásný renesanční zámek, který vznikl přestavbou gotického hradu, což připomíná mohutná věž. Na zámek kdysi jezdili na letní byt pražští arcibiskupové. Někdejšímu podhradí, které má dnes charakter náměstí, dominuje kostel sv. Jana Nepomuckého. Na počátku 20. století mu dal novobarokní podobu architekt Josef Fanta, autor například historické budovy hlavního nádraží v Praze. V zrekonstruovaném továrním areálu v Palackého ulici našlo svůj domov Podbrdské muzeum s expozicemi o pánech z Rožmitálu, o dávném životě v této oblasti pod horami nebo o automobilech značky Aero. K vidění je tu rovněž památník Jakuba Jana Ryby, jehož tragický příběh se pojí právě s Rožmitálem.

Výlet začíná v Příbrami se slavnou historií těžby stříbrných a uranových rud. Vše podstatné se o ní můžete dozvědět v Hornickém muzeu, které v rámci města zahrnuje několik objektů a expozici. Největší stavební pamětihodností je barokní poutní areál Svatá Hora, tvořený kostelem Nanebevzetí Panny Marie, který obklopují ambity s nárožními kaplemi. Od vlakového nádraží se vydejte se žlutou turistickou značkou do části Březové Hory, kde můžete navštívit Ševčinský důl, součást zmíněného muzea. Kromě jiného se rozhlédnete z ochozu 27 metrů vysoké věže nebo sjedete do podzemí po skluzavce dlouhé 51 metrů.

Pokračujte s cyklotrasou č. 302 lesoparkem proti proudu Litavky. Projedete Bohutínem, kde se nachází několik dalších památek na těžební činnost, a následně vystoupáte do nejvyššího bodu celého výletu. Novorenesanční zámek ve Vysoké u Příbramě nechal v roce 1878 vybudovat Václav Kounic, švagr Antonína Dvořáka. Slavný hudební skladatel sem jezdil celých dvacet let, a dokonce si zde postavil vlastní vilu Rusalka. U zámku, který je dnes rozsáhlým Dvořákovým muzeem, se rozprostírá i malebný park s několika jezírky. Pokračujte po silnici jižně kolem obecního úřadu do Strýčkov a do Rožmitálu pod Třemšínem.

Hudební skladatel Jakub Jan Ryba působil jako kantor a regenschori na zdejší škole. Vytvořil bohaté dílo, z něhož se největší slávy dočkala Česká mše vánoční. Trpký Rybův život, plný příkoří, skončil v roce 1815 sebevraždou. Skladatelovy ostatky jsou uloženy na hřbitově ve Starém Rožmitále, hned za kostelem, kde hrával na varhany.

Jeďte po silnici do Bezděkova pod Třemšínem a pak s modrou turistickou značkou do Březnice. Skvostem je tu renesanční zámek se sgrafitovou výzdobou, městské muzeum v bývalé jezuitské koleji a muzeum v synagoze, které vypráví historii zdejšího židovského ghetta. Do Příbrami se vrátíte po neznačené silnici přes Chrást a Třebsko.


Příbram

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
 
Neděle 4.12.den / °Cnoc / °C