Na kolem rakovnickým okolím

Vydejte se s námi do oblasti kolem Rakovníka, která se nachází v nejzápadnější části Středočeského kraje. Z jedné strany je sevřená Křivoklátskou vrchovinou s hlubokými lesy a z té druhé ji ohraničuje vrchovina Džbán, pověstná svými rozlehlými náhorními plošinami a širokými údolími. Cyklisté tu jsou vítáni, čeká je spousta značených tras a pouze mírně zvlněný terén s náročnějším stoupáním jen na úbočí přilehlých vrchů. Budete projíždět krásnou přírodou, mezi chmelnicemi a malými obcemi s mnoha starobylými památkami. Historickým bohatstvím ale oplývá především samotné centrum oblasti, v němž se nebudete nudit, ani když sem zavítáte na celý den. Můžete zde obdivovat architektonické skvosty různých stavebních období, poznávat místní kulturní tradici nebo odpočívat na krásném koupališti. Svůj program si nejlépe rozmyslíte při vyhlídce z Vysoké brány, která je pozůstatkem středověkého opevnění města.

V Rakovníku popojeďte z nádraží za Rakovnický potok a po pravé ruce si prohlédněte modernistickou Lexovu vilu, postavenou v letech 1908–1910 podle návrhu Otakara Novotného. Architekt postavil v letech 1913–1914 také sokolovnu v Tyršově ulici, která je chráněna jako národní kulturní památka. Pokračujte Šmahovou ulicí ke kostelu sv. Bartoloměje, který je krásnou ukázkou gotického stavitelství podobně jako blízká Pražská brána. Vedle ní se nachází Muzeum T. G. M., které vám představí expozice o dějinách Rakovnicka. Na Husově náměstí stojí mnoho hodnotných měšťanských domů, a když přijedete severním směrem do křivolakých uliček, ocitnete se v někdejším židovském ghettu. Vzniklo v 17. století a dodnes se dochovalo asi deset domů a synagoga, v níž sídlí Rabasova galerie. Z města pojedete pohodlně po nábřeží E. Beneše a u koupaliště se napojíte na cyklotrasu č. 0102.

Dovede vás poblíž zastávky Lužná u Rakovníku, kde můžete navštívit velkolepé železniční muzeum. Vystavují zde parní lokomotivy z různých období, historické motorové lokomotivy, motorové vozy i ukázky technických zařízení na železnici. Pravidelně se zde konají romantické jízdy parních vlaků.

Vraťte se na cyklotrasu č. 0102, s níž lesem vystoupáte na rozcestí Pod Malým Louštínem, odkud se vydáte vlevo s trasou č. 8192. Z Řevničova, kde můžete ochutnat produkci místního minipivovaru, pokračujte s trasou č. 304 do Kroučové a dál s č. 8167 až téměř na vrchol Džbánu (536 m), nejvyššího bodu stejnojmenné vrchoviny. Následuje úsek po náhorní plošině a sjezd do Kounova. Tam si prohlédněte expozici o nedalekých Kounovských kamenných řadách, které jsou považovány za megalitickou památku. Za Svojetínem si zkraťte cestu přes pole a les a na silnici se napojte na trasu č. 8165, která po polní cestě míří do Kněževsi se zajímavým muzeem krojů a železničním muzeem na místní vlečce. Dál vede do Senomat, kde na náměstí odbočíte vlevo a trasa č. 351 vás po proudu již zmíněného Rakovnické potoka přivede zpět do Rakovníka.


Rakovník

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Čtvrtek 1.12.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C