Po stopách Jindřicha z Kingdome Come: Deliverance

Vydejte se s Jindřichem do středověkého Posázaví a na vlastní kůži zažijte, jak to chodilo v Čechách v 15. století. Příběhová RPG (hra na hrdiny) s názvem Kingdome Come: Deliverance, která si již získala fanoušky po celém světě, přináší realistické vykreslení drsné doby na pozadí událostí z české historie. Propracovaný příběh je zasaden do Posázavských reálií.

Úvod

Hlavním hrdinou je Jindřich jehož příběh je zasazen do posázavských reálií oživujíce tak nejen historické památky, ale celá města a vesnice jako Sázava, Rataje nebo Talmberk. Posázaví, hlavní dějiště příběhu, se stalo díky hře populární turistickou destinací. Příznivci hry a návštěvníci Posázaví mohou na vlastní oči vidět jak se rekonstruovaná středověká místa proměnila v čase. Stačí rozevřít mapu a vydat se po stopách středověkého hrdiny.

Jak to začalo

Kampaň na RPG hru Kingdome Come spustilo v roce 2014 nezávislé pražské vývojářské studio Warhorse Studios Kickstarter, kampaň se nakonec stala třetím nejúspěšnějším projektem na Kickstarteru pro rok 2014. Od svého spuštění v únoru 2018 slaví hra úspěchy doslova po celém světě.

Poznejte Jindřichův příběh i české dějiny

Čechy, země v samotném srdci středověké Evropy, se pyšní bohatou kulturou, oplývají stříbrem a impozantními hrady. Smrt císaře Karla IV. je však uvrhne do doby temna, kdy válka, korupce a všudypřítomné rozbroje hrozí roztříštit tento klenot v koruně Svaté říše římské.

Císařská koruna připadla po Karlově smrti jeho synu Václavovi. Jeho nevlastní bratr, uherský král Zikmund, zvaný liška ryšavá, vycítí v novém naivním panovníkovi slabost. Pod zástěrkou přátelství se vypraví do Čech a svého nevlastního bratra unese a uvězní.

České země bez právoplatného vládce upadají do chaosu a Zikmund se je vydává bez odporu drancovat. V prostřed tohoto chaosu začíná příběh Jindřicha, syna vesnického kováře. Jeho poklidný život se obrací v prach, když do vsi vtrhne žoldnéřská armáda pod velením samotného Zikmunda a vypálí ji do základů. Jako jeden z mála přeživších masakru unikne, ale záchrana je vykoupena krutou daní.

Osiřelého, bez domova a budoucnosti, ho potká štěstí v neštěstí, když je přijat do svých služeb pánem Rackem Kobylou, který začíná shromažďovat síly, aby se s nimi postavil na odpor Zikmundovu vojsku.

Osud tak Jindřicha přivádí do první linie tohoto krvavého konfliktu a dává mu šanci svými činy na bojištích zuřící občanské války i mimo ně utvářet budoucnost českých zemí…

Posázaví ve hře, ve středověku i dnes

Jindřichovým domovem byla Stříbrná Skalice, městečko s hradem, proslulé těžbou stříbra pod správou pana Racka Kobyly. Bohatství městečka a kraje přitáhlo pozornost Zikmundova vojska, které na jaře roku 1403 Jindřichovo rodiště vyplenilo a spálilo. Hradní purkrabí pan Racek Kobyla se uchyluje na útěku do Ratají. Hrad Skalice se dnes na původním místě již nedá najít, místo něj na výrazném návrší stojí kostel sv. Jana Nepomuckého.

Stejný osud jako Skalici potkal i kostel sv. Jakuba Většího v Rovné, dnes je kostel zasvěcený patronu horníků, jednou z nejvýznamnějších románských památek u nás. Do další destinace na mapě hry, do Sázavy, přivede Jindřicha pátrání po skupině padělatelů pražských grošů. V době, kdy se na klášterní dvůr dostává Jindřich, probíhá zrovna přestavba kostela, která však nebude nikdy dokončena. Torzo jižní lodě s věží s červeného nučického pískovce je dodnes jediným důkazem plánů stavby gotického chrámu. Do farního kostela pro město Sázava se Jindřich podívá jen jednou, za velmi dramatických okolností. Původně gotický kostel byl v 18.století barokně přestavěn a jeho vchod umístěn na obrácenou stranu. Z původní podoby objektu se zachovala jen okna a věže. Dnešní městečko Sázava je známé především Sázavským klášterem, třetím nejstarším mužským klášterem v Čechách úzce spojeným se sv. Prokopem, který tu v 11.století žil.

Další historickou památkou Posázaví důležitou pro děj hry je hrad Talmberk. V roce 1403 drží hrad v majetku pan Diviš z Talmberka a ten poskytne Jindřichovi úkryt. Do dnešních dnů se z hradu zachovaly jen trosky, impozantní torzo okrouhlé hlavní věže, které kdysi dávno v dobách své slávy bránilo východní vstup do hradu.

V Úžicích stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie kde hlavní hrdina Jindřich potká velice zvláštního faráře. Kostel je jednou z nehodnotnějších památek středověké české sakrální architektury. Původní románský kostel byl v husitských dobách vypálen a obnoven až v 17.století.

Ústřední místo celého příběhu jsou Rataje, půvabné městečko na břehu řeky Sázavy, jehož jádro je dnes městskou památkovou zónou. Tady nalézá útočiště pan Racek Kobyla, do jehož služeb se Jindřich dá. Přechodným domovem pana Racka Kobyly je hrad Pirkštejn na jihovýchodním ostrohu obce a proto ho Jindřich také často navštěvuje. Horní ratajský hrad, který byl v 17.století přestavěn na faru se zvonicí se dochoval téměř nezměněn. Jeho 32m vysoká okrouhlá věž je dominantou Ratají.

Zámek Rataje nad Sázavou je v dobách Jindřicha sídlem pana Hanuše z Lipé, Jindřich sem zavítá hned několikrát, právě odtud vyráží na četné výpravy proti nepřátelům sužujícím kraj a jeho zemi. Dolní Ratajský hrad byl v 17.století přestavěn na barokní zámek, který se dnes rekonstruuje. V budově sídlí Muzeum středního Posázaví.


Sázava

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

smíšené přeháňky sníh s deštěm
Středa 15.3.den 5 / 9°Cnoc -1 / 3°C
 
plojasno až skoro jasno
Čtvrtek 16.3.den 7 / 11°Cnoc -3 / 1°C
 
polojasno až zataženo
Pátek 17.3.den 12 / 16°Cnoc 0 / 4°C