Cyklovýlet po stopách blanických rytířů

Vydejte se poznávat krajinu protkanou legendami o blanických rytířích. Z Velkého Blaníku se rozhlédněte do okolí a na vrcholu Malého Blaníku navštivte mystickou zříceninu kaple sv. Máří Magdaleny. Pokud si trasu dobře natrénujete, můžete se zúčastnit každoroční květnové akce Blanický cyklorytíř, kterým se zahajuje cyklistická sezóna. Trasa začíná a končí v Kondraci. Pokud se na začátek trasy nemůžete dopravit autem, využijte vlaku z nedaleké Vlašimi.

Vydáte se na cestu krajinou, která je protkána legendami o blanických rytířích. Potkáte se s nimi při každém šlápnutí do pedálů, proto během cesty mějte vždy na paměti, že projíždíte územím chráněné krajinné oblasti. Trasu můžete zahájit v Kondraci, kde v místní ubytovně najdete i půjčovnu kol, vedle i vyhlášenou restauraci U Matoušků. Anebo svou trasu můžete zahájit i skončit v nedaleké Vlašimi v železniční stanici. Cyklovýlet je veden po trase s častými odpočívkami, které jsou doplněny ilustrovanými legendami o blanických rytířích s příběhy o návštěvách hory, zajímavých odměnách za služby rytířům i relativitě času.


Kondrac – Ostrov – Veliš

Kostel sv. Bartoloměje a legendární restaurace U Matoušků v Kondraci, koňská farma Blaník v Ostrově, meandry řeky Blanice, kostel sv. Josefa ve Veliši.

Veliš – Louňovice p. Bl. – Velký Blaník – Načeradec

Louňovice p. Bl.: rodiště světově proslulého barokního hudebního skladatele Jana Dismase Zelenky, barokní kostel nanebevzetí Panny Marie stojící na místě původního románského kostela, infocentrum a muzeum, restaurace.

Rozhledna a bufet na velkém Blaníku, přírodní rezervace velký Blaník, Načeradec s městskou památkovou zónou, románský kostel sv. Petra a Pavla, židovský hřbitov.

Alternativně můžete zkrátit trasu přes Lesáky a Karhuli.

Pravonín – Částrovice – Vracovice – Kondrac

Pravonín s korovcovou alejí, ve zdejším zámku pobýval v roce 1832 skladatel

Richard Wagner, rotunda sv. Jana křtitele, hospoda v Pravoníně, přírodní památka

Částrovické rybníky, hospoda ve Vracovicích.


Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Čtvrtek 18.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C
 
bouřky
Pátek 19.8.den 23 / 27°Cnoc 15 / 19°C
 
Sobota 20.8.den / °Cnoc / °C