Cyklovýlet z Hostivic do Lidic, na hrad Okoř a do Roztok

„Na Okoř je cesta jako žádná ze sta, roubená je stromama,“ zpívá se v jedné lidové písničce. A platí to i pro náš výběr čtyřiceti nejhezčích výletů ve Středočeském kraji. Vydejte se malebnou krajinou za poznáním historie, bližší i té vzdálené. Silueta zříceniny hradu Okoře ze 13. století patří u nás k nejznámějším, zejména kvůli charakteristicky se zužujícím zbytkům majestátní věže. Jelikož se nachází blízko Prahy, je cílem mnoha výletníků včetně rodin s dětmi. V létě se tu konají kulturní akce, např. šermířské turnaje či hudební festivaly a koncerty.

Z nádraží v Hostivici se vydejte na Husovo náměstí, kde stojí barokní zámek, dnes sídlo městského úřadu. Pokračujte Litovickou ulicí až k rybníku, kde se napojíte na cyklotrasu č. 201. Povede vás až ke klášteru františkánů Hájek a potkáte tři výklenkové kaple barokní poutní cesty, která sem kdysi vedla od pražské Lorety.

Cyklotrasa č. 8100 vás nasměruje na Jeneč a přes dálnici D6 do Dobrovízu s chráněnými venkovskými usedlostmi s bohatou štukovou výzdobou. Do Hostouně a do Hřebče se pak dostanete po značené trase č. 101. Následuje odbočka vpravo po cyklotrase č. 0018, která prochází Lidicemi. Ve zdejším památníku si můžete připomenout tragédii obce vypálené v roce 1942 nacistickými okupanty. Pokračujte do Buštěhradu s barokním zámkem, na jehož podobě se v polovině 18. století podíleli slavní architekti Kilián Ignác Dientzenhofer a Anselmo Lurago.

Dojedete do Malých Číčovic, kde si vás převezme cyklotrasa č. 0078 vedoucí podél Zákolanského potoka. Ten je chráněný jako přírodní památka, neboť v něm žijí ohrožené druhy raka říčního a kamenáče. U rybníka na jeho toku stojí od roku 1514 někdejší Dolský mlýn. Projdete vsí Okoř až k hradu, který byl dobyt a pobořen za třicetileté války. Poté ho sice opravovali jezuité, ale po zrušení jejich řádu už chátrání hradu nikdo nezabránil.

V závěrečném úseku vás povedou cyklotrasy č. 0081 (do Velkých Přílep), č. 0077 (do Statenic) a zejména č. 8100. Ta za Úněticemi, jejichž velkým klenotem je pivovar, prostupuje zalesněným Tichým údolím se skalními útvary. Cesta podél Únětického potoka vám nabídne různorodé a okouzlující scenérie a přivede vás až do Roztok. Pokud máte dostatek času, můžete navštívit místní renesanční zámek, původní gotickou vodní tvrz. Sídlí v něm Středočeské muzeum se zajímavými stálými expozicemi i poutavými příležitostnými výstavami. K procházce láká i zámecký park.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Úterý 9.8.den 25 / 29°Cnoc 11 / 15°C
 
polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 25 / 29°Cnoc 10 / 14°C
 
Čtvrtek 11.8.den / °Cnoc / °C