Pěšky na bájnou horu Velký Blaník

Pověst o rytířích spících v hoře Blaníku, kteří přijedou zachránit český národ, až mu bude nejhůře, slyšelo každé dítě školou povinné. Mnozí jistě znají také svéráznou sondu do nitra hory a do poměrů tam panujících, jak ji zaznamenal geniální dramatik Jára Cimrman. Podle ní to nevypadá, že bychom se někdy dočkali účinné pomoci od morálně a fyzicky zdatného vojska. Ale možná je to tak lepší, mohlo by to znamenat, že nám mezi dvěma kolosy, germánským a velkoruským, jak Cimrman popsal příčinu vzniku báje, nebude nikdy doopravdy nejhůře. Ale můžete se s námi vydat na vrchol Blaníku a aspoň si představit, jaká válečná vřava pod velením svatého Václava by tu mohla zavládnout…Výlet začíná ve Vlašimi, kde se při dostatku času můžete podívat do zámku, v němž dnes působí Muzeum Podblanicka. Renesanční sídlo upravili Auerspergové v 19. století novogoticky a romantickou podobu na sebe vzalo i několik staveb v krásném parku, jako Čínský pavilon nebo Starý hrad. Vaši pozornost upoutá i novogotická Vlašimská brána z roku 1846 před zámkem, která nese 13 erbů někdejších šlechtických majitelů zdejšího panství.

Červená turistická značka zde představuje poutní cestu Blaník–Říp. Povede vás nejprve mezi poli a lesem do Kondrace. Ve vsi se nachází ojedinělé Farní muzeum, které představuje život venkovského duchovenstva na přelomu 19. a 20. století. Expozice jsou umístěny v budově fary a v bývalé márnici na hřbitově při gotickém kostele sv. Bartoloměje. Další cesta vede na parkoviště u rozcestí Na Výhledu. Zde stojí Dům přírody Blaníku, novostavba s expozicí o přírodních a kulturně-historických zajímavostech oblasti. Venku si můžete prohlédnout také sbírku geologických ukázek místních hornin. Lesní stezka mírně klesne do romantického skalnatého údolí potoka Brodce, odkud již budete stoupat na bájný vrchol. Podejdete Holý vrch (555 m) a u Slepičí skály (562 m) spatříte kopii jednoho ze základních kamenů Národního divadla, který byl ze zdejšího lomu odtěžen v roce 1868. Odtud už jen poslední převýšení a po chvíli stanete na Velkém Blaníku (638 m). Ale pokud si chcete přidat dalších 30 metrů, vyplatí se zdolat ještě zdejší dřevěnou rozhlednu ve tvaru husitské hlásky, která nabízí hezké výhledy do kraje.

Kolem kamenné hlavy rytíře sejdete na parkoviště s rozcestím Pod Velkým Blaníkem a dál budete pokračovat se zelenou značkou do Louňovic pod Blaníkem, kde mají zajímavé včelařské muzeum.


Benešov

Rozhledna Velký Blaník, Louňovice, 257 06

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C