Naučná stezka Stará Kouřim

Naučná stezka Stará Kouřim na Kolínsku seznamuje s historickým vývojem starodávného slovanského hradiště nedaleko města Kouřim a informuje o archeologických objevech v této historicky významné lokalitě.

Stezka je tématicky zaměřená na dávnou historii hradiště a okolí. Díky své úrodné půdě, přítomnosti pramene a geograficky výhodné poloze chráněné strmými svahy,  se místo stalo vyhledávanou lokalitou pro osídlení již na počátku 5 tisíciletí př. n. l. . Přibližně ve 4. tisícíletí př.n.l. se začínají objevovat první opevnění, budovaná a osídlovaná různými kulturami. Archeologický výzkum potvrdil největší rozkvět v dobách ranného slovanského osídlení, zhruba od 9. století do 1. pol. 10. století, kdy naši předkové na návrší vybudovali majestátní hradiště o rozloze 44 ha.

Celková délka trasy jsou tři kilometry, vede ze Staré Kouřimi přes Lechův kámen, barokní kapličku sv. Víta a Libušino jezírko. Jde se po vozových cestách a  pěšinami, které mohou být v nepříznivém počasí rozbahněné. Na trase je převýšení u výstupu na akropoli hradiště. Vrací se cestou po břehu podél Vavřineckého potoka, občas za vydatných dešťů může být tento úsek i částečně zatopený. Terén, ač mírně kopcovitý, je vhodný pro větší děti, ale i pro ty menší na sportovních kočárcích nebo odrážedlech.Stezka nemá vlastní značení, je vedena po žluté turistické trase číslo 6109.

Názvy zastávek jsou: - Kouřimská sídelní oikumena - Lechův kámen - Stará Kouřim - Akropole s halovou stavbou - Hradiště Stará Kouřim, brána vnější hradby - Jezírko Libuše

Kouřim

Stará Kouřim, Kouřim, 281 01

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pondělí 16.5.den 26 / 30°Cnoc 10 / 14°C
 
přeháňky
Úterý 17.5.den 19 / 23°Cnoc 13 / 17°C
 
plojasno až skoro jasno
Středa 18.5.den 21 / 25°Cnoc 10 / 14°C