Z Kolína do Nymburka na kole podél Cidliny a Labe

Čeká vás krátké svezení po naprosté rovince podél Labe a Cidliny. Nymburk býval královským městem, ale o jeho věhlas se řádně postaral i spisovatel Bohumil Hrabal. Vždyť kdo by díky jeho Postřižinám neznal zdejší pivovar, který stojí na levém břehu Labe u železničního mostu. Hrabal zde žil v letech 1919–1947, což připomíná pamětní deska ve výšce, kam dočůrají psi, jak si spisovatel přál. Když na vrátnici slušně požádáte, určitě vás do areálu pustí. Pak už se vraťte do historického centra, které vzniklo na oválném půdorysu, z jedné strany chráněného řekou a obklopeného dvěma vodními kanály a pásem gotického opevnění s pěti branami. Na začátku 20. století prošly hradby v délce asi 200 metrů romantickou rekonstrukcí, a tak na vás i dnes dýchne středověká atmosféra.

Dnešní výlet začíná v Kolíně a kromě krátkého začátku povede celý po pravém břehu Labe. Kromě značení cyklotrasy vás bude provázet také červená turistická značka. Z vlakového nádraží se vydejte kolem obchodního centra do centra města, kde si můžete aspoň v rychlosti prohlédnout gotický chrám sv. Bartoloměje, Karlovo náměstí s historickou zástavbou či někdejší židovské ghetto při ulici Na Hradbách. Sjedete zpátky k Labi, zdoláte Kmochův ostrov a na pravém břehu se dáte vlevo po Labské cyklotrase.

Za lesem si v horkém dni můžete mírně zajet k nedaleké pískovně u Hradišťka a osvěžit se koupelí. Za Klavarským jezem narazíte na přírodní rezervaci Veltrubský luh, kterou tvoří komplex lužních lesů a mokřadů kolem původního toku Labe. Podél řeky pokračujte až k přívozu Oseček s hezkou restaurací a dál vpravo se žlutou značkou. Uprostřed lesa potkáte červenou značku, po níž se vydejte vlevo rozlehlým Libickým luhem. Za lesem podjedete dálnici a ocitnete se v Libici nad Cidlinou. Prohlédněte si památník připomínající hradiště významného rodu Slavníkovců, které v roce 995 vyplenili Přemyslovci.

Labská cyklotrasa vás odtud přivede k Cidlině a jejímu soutoku s Labem. Na tomto malebném místě stojí známá výletní restaurace, takže se tu můžete na chvilku zdržet. K další zastávce lákají Poděbrady. U mostu nahlédněte alespoň na náměstí Jiřího z Poděbrad, které krášlí králův jezdecký pomník a barokně upravený zámek, původně gotický hrad, kde se pozdější král narodil.

Nábřežní cyklostezka směřuje neomylně do Nymburku. Město vás přivítá zajímavým zdymadlem, které před sto lety navrhl slavný architekt František Roith. Prohlédněte si hradby a gotický kostel sv. Jiljí, který dokresluje jejich panoráma. V ulici Na Přístavě stojí unikátní Turecká věž z 16. století, někdejší vodárna. Novou vodárnu, kterou v secesním stylu navrhl Osvald Polívka, uvidíte u vodního příkopu Malé Valy. A pokud jste skutečnými milovníky architektonické moderny, nenechte si ujít návštěvu zdejšího hřbitova, kde stojí strohé, tzv. puristické krematorium od Bedřicha Feuersteina a Bohumila Slámy z let 1922–1924.


Nymburk

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 24.3.den 15 / 19°Cnoc 9 / 13°C
 
přeháňky
Sobota 25.3.den 11 / 15°Cnoc 6 / 10°C
 
občasný déšť
Neděle 26.3.den 10 / 14°Cnoc 2 / 6°C