Naučná přírodovědecká stezka u Pustého rybníka

Lehká, nenáročná stezka celoročně přístupná vás provede okolím Pustého rybníka na Nymbursku.

Středočeská vesnička Dymokury leží v okrese Nymburk asi 15 km severně od lázeňského města Poděbrady. V jejím okolí se nachází Pustý rybník, který je součástí Ptačí oblasti Rožďálovické rybníky. Rozloha rybníku, napájeného vodou Štítarského a Jakubského potoka a přepadem i Jakubského rybníka, je  21,77 ha. Rybník má protáhlý tvar táhnoucí se od jihovýchodu na severozápad, šířka jeho hráze je 158 m a délka 1,5 km.

V blízkosti rybníka vede Naučná přírodovědecká stezka, která zájemce seznamuje se zajímavou flórou, faunou a geologickou stavbou okolí rybniční soustavy. Trasa je dlouhá 2 km, má 7 zastávek a vede většinou v blízkosti rybníka. Informační tabule na zastávkách jsou sice sice staršího data, ale dobře čitelné.

 Začátek stezky je u hráze Pustého rybníka při silnici Poděbrady-Jičín, cca 1km od železniční zastávky Dymokury. Konec naučné stezky je u hráze Jakubského rybníka.

Procházku je nejlépe začít  od nádraží u  Dymokur a jít po žluté značce, přejít koleje a zamířit po silnici vpravo. Postupně přejdeme potok a asfaltku směrem doprava k hlavní silnici. Po překročení silnice odbočíme doleva a pokračujeme doprava úzkou asfaltkou se závorou. V prostoru za závorou je  úvodní informační panel a 2. zastávku stezky. Dále trasa pokračuje po modré značce podél rybníka až na konec cesty. Dál se jde většinou v dohledu rybníka a zalesněnou částí krajiny. Poslední úsek nás odvede od rybníka do vnitrozemí. Na jeho konci lze zahlédnout střechu Jakubského mlýna. Když vyjdeme z lesa na silnici Dymokury - Záhornice jsme u konce putování. Napravo se nachází hráz Jakubského rybníka a  stavení Jakubského mlýna. Odtud lze dojít  po hrázi a dále po silnici k železniční zastávce Činěves nebo se po modré značce vrátit zpět do Dymokur.


Dymokury

Pustý rybník, Dymokury, 289 01

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 9.12.den -1 / 3°Cnoc -6 / -2°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 10.12.den -1 / 3°Cnoc -3 / 1°C
 
sněžení
Neděle 11.12.den -3 / 1°Cnoc -4 / 0°C