Tisí skála a Naučná stezka Tisí skála

Tisí skálu a krátkou Naučnou stezku Tisí skála najdete ve Středočeském kraji nedaleko Bratčic na Kutnohorsku.

Stezka Tisí skála byla zprovozněna v roce 2005 a dostala název podle stejnojmenného geologického útvaru - Tisí(někdy se uvádí Tisé) skály. 1,5 km dlouhá stezka začíná a končí nedaleko obce Bratčice, poblíž hlavní silnice mezi Čáslaví a Golčovým Jeníkovem. Na trase jsou jen tři informační panely, které vás seznámí s pozoruhodným skalním útvarem jakým Tisí skála je, s jeho geologickou minulostí a také faunou a flórou v okolí.

Převážná část trasy je vedena po žluté turistické značce. K výchozímu místu je to z Bratčic asi 1 km po méně frekventované silnici. Od prvního panelu se jde nejdříve po silnici, poté po lesních cestách a pěšinách až k výstupu na Tisí skálu. Ta je  jako turistický cíl cenná hlavně tím, že jde o ryze přírodní geomorfologický útvar doposud nedotčený činností člověka.

Masiv Tisí skály se zformoval v prvohorách, zhruba v období před 280–570 miliony let. Tehdy byla téměř celá česká kotlina tvořena mořem a jezery s hojností ryb, obojživelníků a plazů. Z vegetace na souši převažovaly přesličky a kapradě. Konečný tvar nabyla skála během geologických procesů ve čtvrtohorách. Základ masivu tvoří  granitická hlubinné vyvřelina, tzv. přibyslavická žula, která se v minulosti těžila ve třech poměrně rozsáhlých lomech severně od Přibyslavic. Kolem skály se vyskytují mohutné žulové balvany, které se táhnou až ke korytu Bratčického potoka. Jeho tok díky těmto přírodním překážkám vytváří drobné kaskády a spadá do vodopádu 1m vysokého.

Dřevinné pásmo v okolí skály je tvořeno stromovým porostem jako javory, břízy bělokoré, habry obecný, duby letní, borovice lesní, lípy, smrky, jilmy, jeřáby, buky a jedle. Z nižších porostů převládají trávy a kapradiny. V místní vegetaci našlo domov mnoho druhů brouků a motýlů, z plazů slepýši, užovky, zmije a ještěrky. Ze zástupců ptačího světa je tady možné zahlédnout poštolky, sovy, kukačky,  pěnkavy a sýkory. Savce zastupují zajíc obecný, liška obecná, kuna lesní i skalní, jezevec lesní a srnec obecný. V roklinách v okolí skály se pohybují skupinky divokých prasat.

Tisí skála má nejen svoji geologickou, ale i historickou minulost. V dobách středověku vedla poblíž významná Haberská obchodní stezka. V 17. století odtud kázal utrakvistický kaplan Matouš Ulický popravený 11. září 1627 v Čáslavi pro pobuřování lidu proti feudální vrchnosti na Čáslavsku a Kouřimsku. Na počátku 20. století se pod Tisí skálou konaly slavnosti a divadelní představení členů bratčických vlasteneckých spolků. V posledních letech láká skála hlavně turisty, trempy a občas i horolezce. Čáslav

Bratčice, Bratčice, 286 01

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C
 
Neděle 4.12.den / °Cnoc / °C