Hřebenovka na kole z Davle přes Mníšek pod Brdy do Hořovic

Tento výlet je vlastně přejezdem Hřebenů, které se fakticky zvedají již za pražskou částí Zbraslav, ale jejich hlavní hřeben začíná nad Mníškem pod Brdy. Název města dokládá, že Hřebeny bývají většinou pokládány za součást Brd, ale z hlediska historie utváření zemského povrchu se jedná o dvě samostatné vrchoviny. Centrem zmíněného letoviska je náměstí F. X. Svobody, jemuž dominuje barokní kostel sv. Václava s padesátimetrovou věží v novorománském stylu a obrazy slavných malířů Petra Brandla a Karla Škréty. Architektonickým skvostem je také čtyřkřídlý zámek se třemi nárožními věžemi. Někdejší malý hrad a pozdější barokní tvrz nechal v 17. století Servác Engel z Engelsflussu přestavět na výstavné šlechtické sídlo. Můžete si v něm prohlédnout prostory připomínající svým vybavením život posledních majitelů, příslušníků rodu Kastů.

Kousek od železniční stanice v Davli přejedete Vltavu přes starý ocelový most, který se v šedesátých letech proslavil jako kulisa ve filmu „Most u Remagenu“. Představoval v něm most přes Rýn, který v březnu 1945 dobyla americká armáda. Dejte se vpravo po Vltavské cyklotrase a po chvíli vlevo se značením regionální cyklotrasy Mníšecko-M. Silnice pomalu stoupá do Sloupu a nabízí první výhledy do kraje na soutoku Vltavy se Sázavou. Po zpevněné cestě zdoláte Řeřichový vrch a sjedete do Bojova. Pokračujte po silnici s cyklotrasou Mníšecko-Č proti proudu Bojovského potoka až do Mníšku pod Brdy.

Po cyklotrase Mníšecko-Z pojedete z centra města mezi Zámeckým a Prostředním rybníkem. Po úzké asfaltce zdoláte asi 100 výškových metrů přes Stříbrnou Lhotu na rozcestí Na Rovinách a dalších asi 70 metrů vás čeká na rozcestí Na Soudném. Následuje klesání lesem o zhruba 70 výškových metrů a delší jízda přibližně po vrstevnici. Doslova nad hlavou budete mít areál bývalé protiletadlové raketové základny, známé jako Klondajk. Vznikla v osmdesátých letech a zdejší útvar byl vyzbrojen raketami dlouhého doletu. Při výšlapu obkroužíte vrch Brdo (603 m) a přijedete pod Stožec (605 m), kde se napojíte na asfaltku, která zajišťuje přístup právě ke Klondajku. Vy se ale dejte vpravo a zamiřte na rozcestí Jelení palouky.

Cyklotrasy Mníšecko-Z a č. 8129 vám pod hřebenem připraví nádherný sjezd do Hostomic. Po náročné cestě zde můžete otestovat produkci dalšího z lokálních minipivovarů, který sídlí v původním objektu z roku 1857. Po neznačené silnici uhánějte jako bájný Šemík k Neumětelům, kde se také nachází údajný hrob tohoto odvážného koně vladyky Horymíra. Cyklotrasa č. 3 vás nakonec přes Lochovice zavede do Hořovic. Pokud ještě najdete síly a čas, nenechte si ujít prohlídku barokního zámku s bohatě vybavenými interiéry. Odpočinout si pak můžete v rozlehlém zámeckém parku za Herkulovou branou se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna.


Mníšek pod Brdy

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky
Sobota 29.4.den 15 / 19°Cnoc 7 / 11°C
 
polojasno až zataženo
Neděle 30.4.den 16 / 20°Cnoc 7 / 11°C
 
oblačno
Pondělí 1.5.den 17 / 21°Cnoc 4 / 8°C