Z Prahy do Mělníka na kole podél Vltavy

Do historického centra Mělníka, které se rozkládá na návrší vysoko nad řekou, vjedete pozdně gotickou Pražskou branou. Patří do soustavy středověkého opevnění města, z něhož se zejména v severní části zachovala hlavní hradba, parkánová zeď a hláska. Malebné náměstí Míru s honosnými měšťanskými domy hostilo již mnoho filmových štábů. Lákadlem je tu i možnost navštívit systém středověkých podzemních chodeb, které sloužily jako sklady a sklepy a kde nahlédnete do studny hluboké 54 metrů. Červená značka vás dovede k renesančnímu zámku Lobkowiczů, kde si kromě interiérů můžete prohlédnout i barokní obrazárnu a klenuté vinné sklepy. Ochutnejte v nich vína ze zdejšího vinohradu, který se pod zámkem svažuje k řece. Hned vedle stojí monumentální kostel sv. Petra a Pavla v gotické podobě z konce 15. století. Z ochozu jeho věže, který se nachází ve výšce 37 metrů, uvidíte celý Mělník a širé okolí se soutokem Labe s Vltavou (je to ten více vlevo, blíž k vám bude soutok s plavebním kanálem).

Z nádraží v Holešovicích jeďte po krásném Trojském mostě na druhý břeh Vltavy, kde se napojíte na značení Vltavské cyklotrasy č. 7. V Klecánkách odbočíte od řeky a vystoupáte do Klecan s empírovým zámečkem, který bohužel není přístupný veřejnosti. Pokračujte na Vodochody a sjezdem pod Máslovickou strání se vrátíte na nábřeží. Ve Chvatěrubech můžete obdivovat pozoruhodně torzovitý zámek, jehož barokní přestavba z přelomu 17. a 18. století nebyla dokončena.

V Kralupech nad Vltavou přejedete řeku po mostě T. G. Masaryka, který byl postaven v letech 1926–1928 ve strohém konstruktivistickém stylu podle návrhu architekta Jiřího Krohy. Mnoho informací o městě a jeho okolí nabízejí ve zdejším muzeu, kde mají i síň věnovanou básníku Jaroslavu Seifertovi. Z Kralup pocházela maminka slavného nositele Nobelovy ceny, který je pohřben na místním hřbitově.

Pokračujte s cyklotrasou po levém břehu Vltavy do Nelahozevsi, kde se v roce 1841 narodil jiný slavný Čech, hudební skladatel Antonín Dvořák. Jeho rodný dům můžete navštívit jako součást prohlídky nedalekého renesančního zámku Lobkowiczů. V Miřejovicích se přes most znovu vrátíte na pravý břeh řeky. Zanedlouho se před vámi objeví zámek Veltrusy, výstavné sídlo s vyšším válcovým jádrem a čtyřmi nižšími křídly, které nechal vybudovat Václav Antonín Chotek na počátku 18. století. Zámek je obklopen rozlehlým anglickým parkem s mnoha romantickými stavbami a plastikami, který si můžete projet na kole.

Cesta pokračuje mezi poli do Zálezlic, kde znovu zdoláte řeku a zamíříte do Hořína. Na zdejším plavebním kanálu si povšimněte tajuplného zdymadla z roku 1905, které navrhl specialista na vodní stavby František Sander. Hořínským parkem a přes most Josefa Straky dorazíte do Mělníka.


Související informace

Zámek Veltrusy

Veltruský zámek si nechal postavit hrabě Václav Antonín Chotek, úspěšný a uznávaný politický činitel. Jeho vysoký post vyžadoval, aby obýval reprezentativní sídlo adekvátní jeho postavení. Veltrusy byly ve svých počátcích jedním z nejobdivovanějších děl vrcholné barokní architektury a sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna honosnost sídla ještě umocňovaly. Okolní zámecký park patří mezi nejrozlehlejší v Čechách.

Zámek Klecany

Obec Klecany se zámkem se nacházejí 6 km severně od severního okraje Prahy (Dolní Chabry). Dostupnost je dobrá pomocí PID (Pražská integrovaná doprava) – zastávka je přímo před vstupem do areálu. Zámek i park je veřejnosti nepřístupný.

Regionální muzeum Mělník

Muzeum sídlí v budově bývalého kapucínského kláštera na nám. Míru. V historickém interiéru se nachází stálá expozice regionální historie, přírody a českého vinařství. Část expozice vinařství je umístěna v původních středověkých sklepích. Druhá stálá expozice Historických kočárků se nachází v samostatné budově v Ostruhové ulici cca 100 metrů od hlavní budovy muzea a představuje návštěvníkům vývoj dětského kočárku v ČR od druhé poloviny 19. století do konce osmdesátých let 20. století. Muzeum nabízí svým návštěvníkům ochutnávku kvalitních českých vín. Skupiny mohou po předchozí objednávce degustovat víno v původních středověkých sklepích z 2. poloviny 14. století. Na jednotlivce čeká stejný sortiment vín v muzejní kavárně, která láká i příjemným posezením na historických hradbách.
Mělník

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

přeháňky nebo bouřky
Pondělí 15.8.den 28 / 32°Cnoc 16 / 20°C
 
plojasno až skoro jasno
Úterý 16.8.den 28 / 32°Cnoc 15 / 19°C
 
polojasno až zataženo
Středa 17.8.den 31 / 35°Cnoc 16 / 20°C