Z Kácova do Kutné hory krajinou husitských bitev

Malešov se zapsal do historie především slavnou bitvou v roce 1424, kdy zde husitská vojska Jana Žižky rozprášila pražany. Dobře si to pamatuje i majestátní tvrz z počátku 14. století, která se jako němý svědek zrcadlí na hladině vodní nádrže. Kolem tvrze postupně vzkvétá život, pořádají se tu různé kulturní a kulinářské akce, místní pivovar vaří výborné pivo a ubytovat se můžete v romantickém kempu se středověkými, ale útulnými stany. Za pozornost stojí i blízké muzeum, jehož expozice přibližuje historii městysu a významné malešovské osobnosti.

Na vyjížďku se vydejte z nádraží v Kutné Hoře. Značená cyklotrasa vás provede kolem skvostné památky UNESCO, kterou je katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci. Konventní chrám někdejšího cisterciáckého opatství, nejstaršího v Čechách, získal proslulost díky barokně-gotické podobě, kterou jí na přelomu 17. a 18. století vtiskl Jan Blažej Santini-Aichel. Již v centru, konkrétně na Jánském náměstí, narazíte na značení cyklotrasy č. 0106. Můžete se po ní vydat doprava ulicí 28. října, kudy se dostanete do historického jádra města k těm nejhodnotnějším architektonickým památkám. Náš výlet ale pokračuje rovně Novomlýnskou ulicí a ulicí Žižkova brána.

Podjedete železniční most, který se klene přes Vrchlici, jejímž malebným údolím budete chvíli pokračovat proti proudu. Hned vzápětí vás uvítá skalní reliéf spisovatele Jaroslava Vrchlického, který si tato místa podél řeky zamiloval. Asfaltová cesta pokračuje pod skalami s výhledem na monumentální gotický chrám sv. Barbory, mistrovské dílo Benedikta Rejta. V Táborské ulici cyklotrasa opouští údolí, stoupá po silnici do městské části Vrchlice a přes Poličany míří do Malešova.

Až si historický městys prohlédnete, sledujte značení cyklotrasy č. 0096, která se u Chlístovic přiblíží zřícenině hradu Sion, někdejšímu sídlu proslulého husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé. Krajinou lesů a rybníků se dostanete ke Zbraslavicím s gotickou tvrzí. Cyklotrasy č. 0099 a následně 0122 vás zavedou do Čestína. V malebné vsi na návrší uvidíte malý renesanční zámek a pozoruhodný novorománský kostel. Ještě kousek pokračujte po cyklotrase č. 122, ale na křižovatce u Kasanic odbočte vlevo a vydejte se nyní již bez značení na Polipsy.

Výlet končí v Kácově, oblíbeném vodáckém letovisku. Zdejší dominantou je jednoduchý barokní zámek, jehož podoba podle představ velkovévodkyně Anny Marie Toskánské, jedné z nejvýznamnějších a nejbohatších dam své doby, pochází z let 1727–1733. Poblíž stojí na břehu Sázavy proslulý kácovský pivovar s hospodou, jejíž zahrádka nabízí výhled na řeku s jezem.


Kácov

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Úterý 9.8.den 25 / 29°Cnoc 11 / 15°C
 
polojasno až zataženo
Středa 10.8.den 25 / 29°Cnoc 10 / 14°C
 
Čtvrtek 11.8.den / °Cnoc / °C