Z Mělníka na kole do Liběchova

Dnes už by nebylo možné vytvářet tesáním do skal obrovská umělecká díla, navíc v chráněné krajinné oblasti. O to větším unikátem je přírodní galerie pod širým nebem, kterou v minulém století ztvárnil na Kokořínsku poblíž Liběchova sochař Václav Levý. Původem řezbář a truhlář pocházel z Plzeňska a v roce 1844 vstoupil jako kuchař do služeb Antonína Veitha, pána na liběchovském zámku a mecenáše umění. Zde se jeho sochařskému talentu postupně dostalo náležitého prostoru. Levý se proslavil výzdobou jeskyně Klácelka, kterou pokryl romantickými a vlastenecky orientovanými reliéfy, a obřím reliéfem Čertovy hlavy, ale na výletě uvidíte i další zajímavá díla.

Z Mělníka, kterému se budeme věnovat při jiném výletě, vás vyvede cyklotrasa č. 203, která prochází kousek od vlakového nádraží. Před Střednicí značení uhýbá prudce doprava, ale to už budete mít vesnici na dohled a spolehlivě přes ni trefíte i do Vysoké, která nemá své jméno nadarmo. Hezký výhled do kraje se nabízí od mohutného barokního kostela sv. Václava, postaveného v polovině 18. století podle plánů Anselma Luraga.

V Bosyni se dejte vlevo po polní cestě, která se asi po 1,5 km stáčí prudce vpravo. Zde ale naopak zvolte stezku vlevo, po níž se spustíte do Truskavenského dolu. Na stejnojmenném rozcestí zabočte vlevo a s cyklotrasou č. 0011 projeďte celý Šemanovický důl s nádhernými scenériemi pískovcových věží a dalších skalních útvarů. Na konci údolí vás čeká stoupání pod Dobřeň, kde se napojíte na silnici směřující Bukovým údolím do Vidimi.

Tato obec není mezi kokořínskými letovisky úplně známá, ale zdejší památky zasluhují pozornost. Dominantní je zámek s novobarokní podobou z konce 19. století, kdy jej vlastnil Theodor Grohmann. Ten také nechal upravit přilehlý anglický park s glorietem, sochami antických bohů a lávkami mezi skalami Sitenského dolu. Pokračujte střídavě po silnici a menší asfaltce s cyklotrasou č. 0012 do Tupadel s nedokončeným hradem Slavín. V 19. století zde budoval liběchovské panství Antonín Veith. Za vsí vás značení povede borovým lesem kolem skalních reliéfů Levého, nazvaných Had a Sfinga, a kolem jeskyně Harfenice. Na jeho okraji pokračujte s trasou č. 24 přímo do Liběchova, nebo zahněte vlevo s trasou č. 0057 do Želíz. Čertovy hlavy i jeskyně Klácelka se nacházejí vysoko ve svahu, takže při jejich prohlídce budete muset nechat kolo dole.

Lépe se s kolem dostanete po křížové cestě z roku 1780 k barokní kapli sv. Ducha, která se tyčí na ostrohu nad Labem a shlíží na Liběchov. Již zmíněný zdejší zámek s velkou zahradou na břehu řeky má barokní podobu od architekta Františka Maxmiliána Kaňky, ale od povodní v roce 2002 zůstává pro veřejnost uzavřený. Prohlédnout si můžete alespoň jinou Kaňkovu stavbu s typickou červenobílou fasádou – kostel sv. Havla z let 1738–1741.


Liběchov

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Čtvrtek 1.12.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Pátek 2.12.den -1 / 3°Cnoc -5 / -1°C
 
oblačno až zataženo
Sobota 3.12.den 0 / 4°Cnoc -3 / 1°C