Za lidovou kulturou do Přerova nad Labem

Placaté Polabí je svérázná krajina utvářená odvěkým působením široké řeky. Přinášela sem život a od jejího charakteru se odvíjelo hospodaření místních lidí. O jejich životě se dozvíte nejvíce v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem, sestávajícím z mnoha objektů lidové architektury, které sem byly přeneseny. Skanzen vznikl zásluhou majitele panství, arcivévody Ludvíka Toskánského, který nechal na konci 19. století přestavět starou rychtu na staročeskou chalupu a patřičně ji v lidovém stylu vybavil. Nyní zde stojí asi čtyřicet stavení, chalupy, stodoly, špýchary, ale i kaplička, myslivna nebo škola. V dobově ztvárněných interiérech si můžete udělat představu, jak to v polabské vesnici přibližně vypadalo mezi 18. a počátkem 20. století.

Od vlakové zastávky v Čelákovicích vás žlutá značka povede do centra města. Významnou architektonickou dominantou náměstí 5. května je novobarokní budova radnice, vystavěná v roce 1911. Pokračujte k rameni Labe, kde stojí bývalá středověká tvrz. Dnes v ní sídlí Městské muzeum, které vám v několika expozicích představí bohatou historii zdejší oblasti i samotného středověkého objektu. Vedle se tyčí kostel Nanebevzetí Panny Marie, původně románská stavba ze 13. století, což je patrné zejména z podoby věže. Později došlo k jeho barokní úpravě a rozšíření. Pokračujte dál po žluté značce až k lávce přes Labe, cestou stihnete i první informační cedule naučné stezky Údolím Labe.

Značka i stezka ale míří na druhou stranu řeky, zatímco vy se dejte rovně po cestě na levém břehu, která je zde značena jen jako cyklotrasa. Podejdete železniční most a narazíte na zelenou značku, která tvoří úsek poutní cesty Blaník–Říp. Stále podél Labe se letmo dotknete okraje Sedlčánek. Za nepatrnou osadou Zájezd u tůně Hrad, která je vyhlášeným rybářským revírem, sejdete ze zpevněné cesty na polní stezku. Ta se po chvíli stáčí doprava a přechází Budečskou hráz, která byla vybudována v 19. století, aby chránila nedaleký Přerov nad Labem před záplavami. Po regulaci toku Labe ve třicátých letech ale ztratila svoji ochrannou funkci. Lužními lesy a přes pole se dostanete do města. Kromě dříve zmíněného skanzenu se tu můžete obdivovat i romantickému renesančnímu zámku, který nejen svým příkopem nezapře, že býval vodní tvrzí. Prohlédněte si rovněž muzeum, kde vystavují historické bicykly a motocykly.

Zelená značka vás pak navrátí zpět k Labi, které překonáte po Litolském mostě. Vstoupíte do předměstí Lysé nad Labem, které se nazývá Litol a ukrývá jednu významnou památku architektonické moderny.


Přerov nad Labem

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 2.6.den 20 / 24°Cnoc 7 / 11°C
 
jasno
Sobota 3.6.den 20 / 24°Cnoc 8 / 12°C
 
jasno
Neděle 4.6.den 22 / 26°Cnoc 7 / 11°C