Cyklovýlet z Rakovníka na Křivoklát a do Berouna

Vydejte se na jeden z nejhezčích cyklovýletů ve Středních Čechách. Z Rakovníka po klidné cyklostezce údolím Rakovnického potoka, která Vás dovede až ke krásnému hradu Křivoklát. Dále po trase podél řeky Berounky se dostanete až do města Berouna. Cestou můžete navštívit např. originální nádražní restauraci v Nižboru, která patří slavnému herci Tomáši Hanákovi, a která je vybudovaná ve starém železničním skladu a historických železničních vagonech.

Hrad Křivoklát patří mezi oblíbená místa natáčení historických filmů a pohádek. Jak by také ne, jeho celistvost, zachovalost a zároveň i velikost a krása snadno navozují atmosféru starých královských časů. Velkolepé a rozsáhlé opevněné sídlo tu vzniklo již za vlády Přemysla Otakara II. a o jeho dobudování se zasloužil v 15. století Vladislav Jagellonský. Hrad později utrpěl několika požáry a druhý život mu vdechly teprve po roce 1826 romantické úpravy za vlastnictví Fürstenbergů. Obnovovací práce trvaly téměř sto let, a tak dnes můžete při prohlídce obdivovat hradní kapli, Královský a Rytířský sál, knihovnu, muzeum a obrazárnu, monumentální Velkou válcovou věž s loveckými sbírkami, věž Huderku s černou kuchyní a mnoho dalších zajímavostí.

Výlet začíná v Rakovníku. Z nádraží si můžete popojet do historického centra města kolem Husova náměstí. Stojí zde nádherné ukázky gotického stavitelství, k nimž patří kostel sv. Bartoloměje nebo Pražská brána. Prohlédněte si také modernistickou tvorbu Otakara Novotného, podle jehož návrhu se v letech 1908–1910 stavěla Lexova vilu ve Štemberově ulici a v letech 1913–1914 sokolovna v Tyršově ulici, která je dokonce chráněna jako národní kulturní památka.

Z města pojedete pohodlně po nábřeží E. Beneše a u koupaliště se napojíte na cyklotrasu č. 303 (značené též jako EV4 a GW Berounka-Střela). Cesta vede asi 15 kilometrů malebným údolím Rakovnického potoka, který různě křižuje stejně jako železniční trať, až na Křivoklát.

Nejspíše se tady budete věnovat majestátnímu hradu, který není jen historickým skvostem, ale také živoucím kulturním centrem. Během roku se tu totiž koná stěží uvěřitelné množství akcí, slavností, koncertů, divadelních vystoupení, muzikálů nebo filmových představení, a vy si tak můžete naplánovat návštěvu podle svých představ. Pokud jste spíš technický typ, určitě vás nadchne návštěva Muzea motocyklů, které vystavuje sbírku historických cestovních strojů značky Jawa a ČZ.

Pokračujte po silnici přes Berounku do Roztok, vodáckého letoviska s několika kempy a slalomovým kanálem pod jezem. Dál vás čeká nepříjemné stoupání po cyklotrase KO 8 do sedla mezi vrchy Beraník (498 m) a Hák (472 m), které bude nejvyšším bodem výletu (483 m n. m.). Odměnou vám ale bude téměř desetikilometrový sjezd do Nižboru. Pokud byste se na toto stoupání necítili, tak můžete tento úsek přejet vlakem, který je uzpůsoben pro přepravu jízdních kol. V Nižboru u řeky si můžete prohlédnout krásný pohled na místní zámek. Doporučujeme také zavítat na zdejší železniční stanici s unikátní nádražní restaurací. Ta vznikla v bývalém dřevěném železničním skladu a nabízí v lokále posezení ve vagonových kupé a venku na nákladových rampách, v salonku starého vagonu i na prosluněném peronu. Tuto skvělou atmosféru ale zažijete pouze v období letní sezony, většinou od 1. května. 

Z Nižboru se vypravíte po cyklotrase 0050, značené též jako cyklotrasa "Po stopách českých králů" až do Berouna. V tomto městě můžete svůj výlet završit mnoha příjemnými způsoby. Prohlídkou historického náměstí, kde se několikrát do roka konají o víkendech proslulé hrnčířské trhy, nebo se můžete po výletě osvěžit návštěvou v místním aquaparku na ostrově, či v lokálním pivovaru Berounský medvěd hned vedle hlavního vlakového nádraží, odkud Vám jezdí vlaky zpátky do Rakovníka (i jiných směrů).


Vodní doprava

Řeka / úsek:
Berounka

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Sobota 13.8.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
oblačno
Neděle 14.8.den 26 / 30°Cnoc 14 / 18°C