Na kole z Rakovníka na Krakovec

Hrad Krakovec určitě znáte nebo vám jeho jméno něco připomíná, i když jste ho třeba ještě nenavštívili. Ano, nejslavnějším dočasným obyvatelem hradu, který představuje vrcholné umění gotického stavitelství ze 14. století, byl mistr Jan Hus, jak jste se učili ve škole. Našel zde poslední útočiště při putování na koncil do německé Kostnice, kde bránil své učení až do kruté smrti. A co třeba takový Brtník, vzpomenete si? Ano, jedná se o stejnou hradní zříceninu, kterou chtěly dostavět děti ve filmu „Ať žijí duchové“, a s pomocí skřítků a rytíře Brtníka z Brtníku v podání Jiřího Sováka se jim to podařilo. Krakovec využili také tvůrci pohádky Princ a Večernice, kde posloužil jako sídlo černokněžníka Mrakomora, kterého přesvědčivě ztvárnil Radoslav Brzobohatý.

Výlet můžete pohodlně zahájit v Rakovníku. Určitě nahlédněte do historického centra, kam projedete přes malebné nábřeží Rakovnického potoka s alejí. Na Husově náměstí stojí impozantní gotický kostel sv. Bartoloměje a Pražská brána ve stejném stavebním slohu. Naopak kousek od nádraží uvidíte modernistickou Lexovu vilu, která vznikla v letech 1908–1910 podle návrhu architekta Otakara Novotného. Stejný autor vytvořil v letech 1913–1914 sokolovnu v Tyršově ulici, která jako jedna z mála staveb té doby získala status národní kulturní památky. Na nábřeží T. G. Masaryka se připojte k červené turistické značce, která vás vyvede z města po silnici na Lubnou.

Prohlédněte si zdejší barokní kostel sv. Jiří a pokračujte se značkou za vsí po polní cestě. Na okraji lesa začíná výrazné stoupání na Seneckou horu (535 m), za jehož zdolání budete následně odměněni lehkým klesáním přes Žďáry a Malinovou do Zhoře a dál po okraji chráněné krajinné oblasti Kokořínsko do Krakovce. Hrad se tyčí ve vsi na ostrohu nad soutokem Krakovského a Šípského potoka. Jako velkolepé sídlo si jej nechal vybudovat kolem roku 1380 Jíra z Roztok, vedoucí královské dvorní hutě a oblíbenec krále Václava IV. Později prošel úpravami v renesančním stylu a osudným se mu stal požár po zásahu bleskem v roce 1783, po němž začal chátrat. Sídlo je ceněno pro kvalitu unikátních gotických prvků včetně arkýřové kaple a půlválcové věže, které můžete obdivovat při prohlídce areálu.

Dál budete směřovat po silnici na Šípy a Bělbožice do Čisté. Za návštěvu stojí zdejší regionální muzeum se zajímavou expozicí o básníku Jaroslavu Vrchlickém, který zde několik let pobýval. Nádražní ulicí pokračujte na Zdeslav, kde vás přivítá přírodní park Jesenicko – zalesněná krajina se zelenými údolími a množstvím rybníků, skalních útvarů a historických vesniček. Z Velké Chmelištné vás povede cyklotrasa č. 2260 do Sosně a poté trasa č. 351 až do Jesenice na břehu Velkého rybníka. Vše podstatné o této malebné oblasti a jeho centru se dozvíte v muzeu, které sídlí v bývalé radnici a dokumentuje zdejší historii, současnost a přírodu.


Rakovník

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

mlha
Úterý 29.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Středa 30.11.den 2 / 6°Cnoc -2 / 2°C
 
oblačno až zataženo
Čtvrtek 1.12.den 2 / 6°Cnoc -1 / 3°C