Do Kouřimi po stopách seriálu "Bylo nás pět"

Když se rozhlédnete v Kouřimi na historickém Mírovém náměstí pěkně dokola, budete mít pocit, jako byste se ocitli ve starých časech. Malebná tvář poklidného stavebního vývoje zdejších měšťanských domů zaujala i filmaře, kteří zde natáčeli populární seriál „Bylo nás pět“. Není to ale jen atmosféra přelomu 19. a 20. století, zažijete zde i krásně dochované připomínky středověku – třeba raně gotické opevnění s baštami a Pražskou bránou nebo dominantní kostel sv. Štěpána ze stejné doby s netradičně zavěšenými zvony srdcem vzhůru, které se rozeznívají šlapáním na pedály. Ale vlastně se tady můžete přenést dějinami ještě dál, do areálu někdejšího hradiště Stará Kouřim poblíž dnešního města. Slovanský kmen Zličanů zde v 8.–10. století vytvořil největší opevněné sídlo u nás.

Od vlakového nádraží v Pečkách je to Sokolskou a Fügnerovou ulicí jen kousek na Husovo náměstí. Tam uvidíte krásný kostel Mistra Jana Husa, který se stavěl v letech 1914–1916 podle návrhu architekta Oldřicha Lisky. Objekt má unikátní podobu, v níž se snoubí prvky geometrické secese a kubismu. V nedaleké Palackého ulici se napojte na cyklotrasu č. 0125, která vás povede městem na návrší Pičhora nad místní částí Dobřichov. V časech římské říše v 1.–4. století se zde rozkládalo sídliště germánského kmene Markomanů, což dokládají prozkoumané žárové hroby.

Poté sjedete do Radimi, kde můžete navštívit malebný renesanční zámeček. Nachází se v soukromém vlastnictví a prošel sympatickou obnovou, takže jeho krásu můžete obdivovat na třech návštěvnických okruzích. Navíc na zámeckém nádvoří funguje útulná kavárna. Cesta pokračuje přes Vrbčany do Miškovic a dál po cyklotrase č. 0126 proti proudu Výrovky do Klášterní Skalice. Zdejší zajímavostí je mohutný gotický pilíř, jediný pozůstatek cisterciáckého kláštera, zrušeného na konci 18. století.

Do Kouřimi už je to poté jen kousek. Všechno důležité o historii kraje se dozvíte v Muzeu Kouřimska, které sídlí na náměstí ve Staré radnici. A když budete unaveni z prohlídky památek, proklouzněte u kostela uličkou do parku Na Hradbách. Čeká vás klidné posezení v romantickém prostředí zeleně a prastarých hradebních zdí.

Pokračujte po silnici před Dobré Pole, kde odbočuje vpravo páteřní regionální cyklotrasa SOS. Pokud budete mít čas, určitě si udělejte krátkou zajížďku k Lipanské mohyle, připomínající slavnou „bratrovražednou“ bitvu z roku 1434, v níž umírnění husité porazili ty radikálnější. Podle značení přijedete přes Vitice a Přistoupim do Tuchorazi, odkud směřuje cyklotrasa č. 0088 přímo do Českého Brodu. Město vás určitě osloví svým historickým jádrem kolem náměstí Arnošta z Pardubic.


Kouřim

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Sobota 13.8.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
oblačno
Neděle 14.8.den 26 / 30°Cnoc 14 / 18°C