Cyklovýlet z Hostivice na Kladno a zpět

Dějiny Kladna jako velkého města nejsou příliš dlouhé. K jeho bouřlivému rozvoji došlo až poté, co zde byla v polovině 19. století objevena ložiska černého uhlí a železné rudy. Nastal rozmach těžby a průmyslové výroby, město se rozšiřovalo a narůstal počet obyvatel. Kvůli technické infrastruktuře vznikla poněkud rozptýlená zástavba, ale cestu do historického jádra s množstvím zajímavých pamětihodností určitě najdete snadno. Nachází se v okolí náměstí Starosty Pavla, jemuž dominuje novorománský kostel Nanebevzetí Panny Marie, vybudovaný na konci 19. století, a novorenesanční radnice ze stejné doby. Do stavebního vývoje Kladna významně zasáhl také vrcholný představitel baroka Kilián Ignác Dientzenhofer. Podle jeho návrhů byl kolem poloviny 18. století upraven zámek se zahradou, vztyčen mariánský sloup na náměstí a postavena kaple sv. Floriána s kupolí a dvěma průčelními věžemi.

Z nádraží v Hostivici se vydejte na Husovo náměstí, kde stojí barokní zámek, dnes sídlo městského úřadu. Ulicí Litovická projedete město až na jeho okraj, kde si můžete všimnout tvrze Litovice ze 14. století se zachovanými gotickými prvky. Za železničními kolejemi se dáte doprava směrem do Jenče, kde se napojíte na cyklotrasu č. 8100. Nasměruje vás přes dálnici D6 okolo vzletové a přistávací dráhy mezinárodního letiště Praha, kde můžete spatřit vzlétat či přistávat velká dopravní letadla¨(pro zájemce je možné si popojet podél oplocení letiště až k vyhlídkové plošině). Dále se vydejte okolo logistických skladů do Dobrovízu s chráněnými venkovskými usedlostmi s bohatou štukovou výzdobou. Do Hostouně a do Hřebče se dostanete po značené trase č. 0101 a následně do Kladna po cyklotrasách č. 0018 a 0017.

Rozvoj města na přelomu 19. a 20. století přinášel i velké stavební úkoly, jak jsme zmínili v případě kostela a radnice. Proto se zde dařilo modernistické architektuře. Autorem několika důležitých staveb je zdejší rodák Jaroslav Rössler. Patří k nim Městské divadlo (1910), Šnajdrova tiskárna v Saskově ulici (1911), budova spořitelny na náměstí naproti radnici (1913) nebo průmyslová škola v ulici Jana Palacha (1914). Pokud chcete blíže poznat zdejší tradici těžby uhlí, která skončila v roce 2002, navštivte ve Vinařicích kousek za Kladnem Hornický skanzen Mayrau. Za aktivním odpočinkem se pak vydejte na jihozápadní okraj města, kde se nachází velký sportovní areál, nazývaný též Sletiště, se stadionem, koupalištěm, trampolínovým parkem, bruslařskou dráhou a množstvím hřišť a hal.

Na cestě z Kladna se vydáte od sportovního areálu lesem po in-line stezce a za železničním přejezdem se dáte doleva po cyklotrase č. 0018. Na křižovatce se silnicí č. 118 zahnete vpravo. Vystoupáte na Kožovou horu, nejvyšší bod výletu, kde stojí třicetimetrová rozhledna. S cyklotrasou č. 8121 sjedete do Valdeka a dál se značením trasy č. 201 přes Kyšici do Unhoště. Na malebném náměstí můžete navštívit Melicharovo vlastivědné muzeum a se stejnou cyklotrasou se přes Červený Újezd vrátíte do Hostivice.

Povede vás kolem kláštera františkánů Hájek, za nímž na polní cestě spatříte tři výklenkové kaple barokní poutní cesty, která sem kdysi vedla od pražské Lorety.

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

oblačno
Neděle 27.11.den 3 / 7°Cnoc -1 / 3°C
 
oblačno až zataženo
Pondělí 28.11.den 3 / 7°Cnoc 0 / 4°C
 
oblačno až zataženo
Úterý 29.11.den 1 / 5°Cnoc -2 / 2°C