Na kole krajinou Bohumila Hrabala do Kerska

Sepětí Bohumila Hrabala s Kerskem je takřka legendární a nejvíce o něm vypovídá film režiséra Jiřího Menzela „Slavnosti sněženek“. Atmosféra lesní osady, která začala vznikat ve třicátých letech na rozparcelovaných pozemcích statkáře Josefa Hyrosse, je skutečně podmanivá. V jejích uličkách, kterým se říká „aleje“, stojí mezi stromy původní patrové cihlové domky i malé dřevěné chaty. Jednu z nich si tady v roce 1965 koupil i slavný spisovatel. Najdete ji v Aleji č. 30, kousek od sousoší koček, které odkazuje na Hrabalovu chovatelskou vášeň.

Od vlakové zastávky v Čelákovicích můžete využít žlutou turistickou značku, která vede do centra města. Významnou architektonickou dominantou náměstí 5. května je novobarokní budova radnice z roku 1911. Pokračujte k rameni Labe, kde stojí bývalá středověká tvrz. Dnes v ní sídlí Městské muzeum, které vám v několika expozicích představí bohatou historii zdejší oblasti i samotného středověkého objektu.

Po cyklotrase č. 0041 zdoláte lávku přes Labe a poté další přes jeho slepé rameno zvané Grádo. Pojedete po silničce lesem ke krásné barokní kapličce sv. Václava se dvěma sochami andělů, které stojí na někdejší hranici brandýského a lyského panství. Dál se držte značení cyklotrasy č. 0037, která kopíruje železniční trať a stáčí se do centra Lysé nad Labem. Městu dominuje zámek hraběte Františka Antonína Šporka, který vlastnil také Kuks. Barokní skvost ale není přístupný veřejnosti, a tak můžete pokračovat po Evropské dálkové cyklotrase EV4. Přes litolský most se vrátíte zpátky na levý břeh Labe a stále podél řeky pojedete po cyklotrase č. 0019 až na okraj Kerska.

Po zdejší hlavní silnici neboli „avenue“ Betonka se dostanete ke Svatojosefskému minerálnímu prameni. Zde můžete se značkou odbočit, zajet si asi kilometr k Hrabalově chatě a vrátit se, nebo pokračujte přímo rovně k proslulé restauraci Hájenka. Nabízejí zde kančí pečeni, kterou si můžete vybrat buď se šípkovou, nebo se zelím, stejně jako tomu bylo v uvedeném filmu, kde se o to hádali zdejší myslivci.

Za restaurací odbočte vlevo a zpevněné lesní cesty a stará silnice na Hradec Králové vás přivedou do Sadské. Cyklotrasa č. 8240 směřuje ke stejnojmennému jezeru, v jehož průzračné vodě se můžete osvěžit před dalším úsekem.

U Labe se znovu shledáte s trasou č. 0019, která vede mezi poli a pastvinami do vsi Písty. Poblíž se v borovicovém lese nachází unikátní písečný přesyp – dosud pohyblivá duna, která vznikla ve čtvrtohorách. Značení trasy sledujte až k železničnímu nebo následujícímu silničnímu mostu, které vás přivedou do Nymburka. Při projížďce historickým centrem zjistíte, že někdejší královské město zasluhuje podrobnější návštěvu. Ale to zase až jindy.


Čelákovice

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Sobota 13.8.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
oblačno
Neděle 14.8.den 26 / 30°Cnoc 14 / 18°C