Na kole přírodním parkem Jesenicko

Přírodní park Jesenicko je tvořený zalesněnou krajinou se zelenými údolími, skalními útvary a historickými vesničkami. Zrcadlí se v hladinách četných rybníků, z nichž celá řada byla vybudována na Rakovnickém potoce, který zde pramení. Na břehu Velkého rybníka se nachází Jesenice, přirozené centrum této oblasti. V bývalé radnici tu sídlí Vlastivědné muzeum, kde se dozvíte vše podstatné o historii Jesenicka od 10. století. Pozornost zasluhuje také muzeum Jesenická továrna, které představuje tradici výroby podkůvek. Významnou stavební památkou je původně románský opevněný kostel, nyní v barokní podobě z 18. století, stejně jako vedle stojící fara. Jesenici na konci 19. století proslavila žula. Zdejší lomy byly bohatou zásobárnou tohoto kvalitního kamene, který se odtud vyvážel i do ciziny. Stopy po těžbě jsou v okolí města dodnes dobře patrné. Můžete je důkladně prozkoumat díky naučné stezce začínající na Mírovém náměstí.

Z vlakové stanice Senomaty se ještě kousek vraťte zpátky do obce, kde můžete navštívit zrekonstruovanou roubenku z 19. století a prohlédnout si mohutnou zvonici ze 17. století s hrázděnou podezdívkou. Sledujte značení cyklotrasy č. 351, která za Šanovem přechází v polní cestu. Pokračujte přes Řeřichy a Kletečné, kde již vjedete do přírodního parku Jesenicko. Před sebou budete mít úkol prudce vystoupat lesem asi sto výškových metrů do Sosně. Následují Kosobody, odkud pohodlně sjedete podél lesa a mezi rybníky Horní a Dolní Fikač až do Jesenice.

Na náměstí si ještě nezapomeňte prohlédnout žulový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice, který dokládá zdejší kamenickou minulost.

Z města se vydejte po břehu Velkého rybníka, v němž se můžete případně vykoupat, a u kapličky zahněte vlevo se značením naučné stezky. Pokud ji budete sledovat aspoň chvíli do lesa, narazíte na bývalý žulový lom a za ním na nádhernou secesní vodárnu z roku 1906. Pak se vraťte na žlutou turistickou značku a spolu s ní se vydejte vlevo dlouhou kaštanovou alejí. Kolem barokního letohrádku Plaveč a přes Plavečský vrch (603 m) se dostanete k souboru barokních a klasicistních staveb z 18. století, kterému vévodí lovecký zámeček Svatý Hubert s polygonálním půdorysem. Se žlutou značkou se rozlučte ve Velké Chmelištné, odkud budete pokračovat po silnici do Čisté. Za návštěvu stojí zdejší regionální muzeum se zajímavou expozicí o básníku Jaroslavu Vrchlickém, který zde několik let pobýval.

Po silnici jeďte na Šípy, kde se připojíte k cyklotrase č. 0043 a sjedete do Krakovce. Nejslavnějším návštěvníkem zdejšího hradu, který představuje vrcholné umění gotického stavitelství ze 14. století, byl mistr Jan Hus. Našel zde poslední útočiště při putování na koncil do německé Kostnice, kde bránil své učení až do kruté smrti. Hrad později prošel úpravami v renesančním stylu a osudným se mu stal požár po zásahu bleskem v roce 1783, po němž začal chátrat. Závěrečný úsek výletu vede po silnici přes Krakov do Zavidova, odkud již jezdí vlak.


Senomaty

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Sobota 13.8.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
oblačno
Neděle 14.8.den 26 / 30°Cnoc 14 / 18°C