Z Vlašimi kolem vodní nádrže Švihov

Na břehu vodní nádrže Švihov, známější pod názvem Želivka, se nachází zdánlivě nenápadná obec Hulice. Nabízejí zde ovšem dvě zajímavé atrakce, které přitahují zájem návštěvníků, zejména těch dětských. Přímo u přehradní hráze funguje Vodní dům, který moderním způsobem vypráví příběh vody. O této nenahraditelné přírodní látce se tady dozvíte úplně všechno, a to prostřednictvím vnitřní expozice, ale také formou venkovních hrátek s vodními prvky. Poznáte zde svět podvodních mikroorganismů, zvířat i rostlin, mokřadní život i koloběh vody v přírodě. Můžete se tu také přihlásit na netradiční prohlídku hráze přehrady. Přímo v Hulicích se zase seznámíte se světem včel, které zde mají své interaktivní muzeum.

Výlet začíná ve Vlašimi, kde se při dostatku času můžete podívat do zámku, v němž dnes působí Muzeum Podblanicka. Renesanční sídlo upravili Auerspergové v 19. století novogoticky a romantickou podobu na sebe vzalo i několik staveb v krásném parku, jako Čínský pavilon nebo Starý hrad. Vaši pozornost upoutá i novogotická Vlašimská brána z roku 1846 před zámkem, která nese 13 erbů někdejších šlechtických majitelů zdejšího panství. A jelikož tento výlet počítá s dětmi, stojí za pozornost parazoo, které najdete naproti bráně. Ve speciálním koutku záchranné stanice pro živočichy uvidíte nejrůznější zvířata, která mají trvalé následky po zranění a nemohou samostatně žít ve volné přírodě.

Přes Žižkovo náměstí se dostanete na kruhovou křižovatku, kde se napojíte na cyklotrasu č. 0004 a pojedete po ní ulicí Československé armády ven z města. Přes Řimovice, Zdislavice a Chlum dorazíte do Trhového Štěpánova. Dominantou města je kostel sv. Bartoloměje v novogotickém stylu, najdete zde i regionální muzeum a hezký židovský hřbitov. Dál sledujte značení cyklotrasy, která vede stále po silnici do Sedmpánů a pod dálnicí D1 do Hulic.

Již zmíněný Včelí svět najdete v budově bývalé školy. Expozice o životě včelstev záměrně vynechává typické muzejnické artefakty a zaměřuje se na poznání prostřednictvím moderních technologií. Díky tomu budete moci zavítat do velkého včelího úlu s obřími plástvemi, na dotykových monitorech prozkoumat anatomii včely nebo si pustit zvuky úlu. 

Po cyklotrase č. 0004 pokračujte ke hrázi přehrady s již zmíněným Vodním domem. Z blízkých Nesměřic na řece Želivce začne silnice stoupat, ale za kopcem zase klesnete do Zruče nad Sázavou. Pokud ušetříte nějaký čas, rozhodně zavítejte do jeho historického centra. Za pozornost stojí zejména novogotický zámek na skalnatém ostrohu nad řekou. O jeho romantickou podobu se na konci 19. století zasloužil architekt Jan Vejrych. Po prohlídce interiérů můžete ze zámecké věže obdivovat celé město.


Vlašim

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Sobota 13.8.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
oblačno
Neděle 14.8.den 26 / 30°Cnoc 14 / 18°C