Cyklovýlet z Přibrami do Berouna podbrdskou krajinou

Hořovice nepochybně můžeme označit za podbrdské letovisko, i když se rozkládají na severních svazích této vrchoviny, která díky svému zpřístupnění láká stále více turistů. Ve městě si nenechte ujít prohlídku pěkného barokního zámku. Založili ho na počátku 18. století pánové z Vrbna a Bruntálu a současnou podobu získal úpravami v druhé polovině 19. století, když jej koupil hesenský kurfiřt Friedrich Wilhelm, kníže z Hanau. Jeho rod v okolí rozvíjel výrobu litiny, která dosahovala evropského věhlasu. Kromě bohatě vybavených interiérů uvidíte na zámku také expozici představující historické hry a hračky malých šlechticů. Odpočinout si pak můžete v rozlehlém zámeckém parku, kam z čestného dvora projdete Herkulovou branou.

Výlet začíná v Příbrami se slavnou historií těžby stříbrných a uranových rud. Vše podstatné se o ní dozvíte v Hornickém muzeu, které v rámci města zahrnuje několik objektů a expozici. Největší stavební pamětihodností je barokní poutní areál Svatá Hora, tvořený kostelem Nanebevzetí Panny Marie, který obklopují ambity s nárožními kaplemi. Vydejte se z kruhového objezdu kousek od nádraží severním směrem na Trhové Dušníky.

Dorazíte k Litavce, na jejímž břehu pojedete vpravo po cyklotrase č. 302A. Její značení (z Bratkovic již pouze jako „302“) vás povede po proudu řeky údolím, které odděluje zdejší vrchoviny Brdy a Hřebeny. V Jincích se můžete trochu občerstvit ochutnávkou místního piva nebo koupelí v biotopu s krásně čistou vodou. Za městysem se trasa od Litavky odklání a pomalu stoupá na Křešín a Felbabku v sedle mezi Podlužskou horou a Ostrým.

Přes Rpety potom sjedete do Hořovic, kde stojí za pozornost také Starý zámek, který získal na konci 15. století renesanční podobu. O dvě století později již nesplňoval nároky reprezentačního šlechtického sídla, proto jeho majitelé přistoupili k vybudování výše zmíněné nové rezidence. Starý zámek sloužil jako zázemí správy panství, dnes jeho prostory využívá regionální muzeum. V horkých dnech doporučujeme návštěvu venkovního akvaparku, který se nachází vedle krytého bazénu v Klostermannově ulici.

Cyklotrasa č. 303 Po stopách českých králů vás povede do obce Žebrák a k nedaleké stejnojmenné hradní zřícenině. O slávu předchůdce Točníku se zasloužil Václav IV., který jej celý přestavěl, ale malý hrad nakonec potřebám krále nestačil. Osudnými mu byly požáry v letech 1395 a 1532. Poté zde dobrodruzi hledali Václavův poklad, což vedlo ke zborcení zdí starého paláce a hrad se stal zříceninou. Po cestě a silnici pokračujte do Zdic, kde je příležitostně otevřeno muzeum Výtopna s exponáty historické železniční a silniční techniky. Závěrečný úsek znovu sleduje tok Litavky přes Popovice, rodiště slavného malíře Jana Preislera, až k nádraží v Berouně.


Vodní doprava

Řeka / úsek:
Berounka

Provozní informace

Splavnost a provozní omezení
Zobrazit
Provoz v komorách
Zobrazit
Pravidla plavby a bezpečnost
Zobrazit

Počasí

polojasno až zataženo
Pátek 12.8.den 24 / 28°Cnoc 11 / 15°C
 
přeháňky
Sobota 13.8.den 24 / 28°Cnoc 12 / 16°C
 
oblačno
Neděle 14.8.den 26 / 30°Cnoc 14 / 18°C